Шляхи профілактики та вчасного виявлення хворих на туберкульоз і ВІЛ/СНІД обговорили в ОДА

???????????????????????????????В обласній адміністрації відбулось чергове засідання обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу. У ній взяв участь заступник очільника області, голова ради Костянтин Омаргалієв.

– Сьогодні державна регіональна політика спрямована  на посилення спроможності регіонів долати епідемію туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, – наголосив Костянтин Сапартаєвич, – шляхом впровадження та реалізації комплексних заходів із профілактики, лікування, догляду та підтримки людей. Уряд проводить активну діяльність для зниження темпів поширення епідемії. Для цього об’єднуються зусилля урядових та недержавних організацій. Завдання ж обласної та місцевої влади – максимально забезпечити доступ населення до діагностики, хворих – до лікування інфекцій, представників груп підвищеного ризику – до участі в профілактичних програмах.

Заступник головного лікаря КЗ «Черкаський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом» Ірина Білоус поінформувала про систему децентралізації послуг у сфері ВІЛ-інфекції/СНІД в Черкаській області. Вона, зокрема, зазначила, що Україна приєдналася до розробленої стратегії UNAIDS – Fast Track – швидкий прорив, що передбачає досягнення цілей «90-90-90» до 2020 року: 90 % людей, які живуть з ВІЛ, знають свій ВІЛ статус; 90 % людей з підтвердженим статусом отримують сталу АРВ терапію; у 90 % людей на АРТ не визначається вірусне навантаження. «Водночас маємо вирішити ще ряд важливих питань в області, – каже заступник головного лікаря Центру, – поміж яких: виявлення нових випадків інфекції, тобто широке запровадження тестування не тільки представників груп найвищого ризику, але й загального населення, запровадження тестування швидкими тестами, залучення первинної ланки із подальшим доведенням пацієнта до АРТ, організацію доступного лікування тощо».???????????????????????????????

– Продовжуємо роботу з розширення мережі сайтів АРТ, – зазначив головний лікар Центру Петро Левченко. – Цьогоріч плануємо відкрити такі сайти в Корсуні, Шполі та Христинівці. Не менш важливим є й питання інтегрованих послуг, розширення та децентралізація ЗПТ. Нині працює 6 сайтів ЗПТ. У 2016-му очікується відкриття сайту в Каневі. Також Адміністрація обласного центру СНІДу невдовзі має ввести в дію вірусологічне відділення лабораторії, що виконуватиме функції міжобласного для Черкаської та Кіровоградської областей.

Лікар-епідеміолог обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Людмила Комасько зазначила: для виявлення ВІЛ-інфікованих людей на ранніх стадіях захворювання та своєчасного призначення їм антиретровіруснолї терапії, першочерговим є масштабне впровадження на території області консультування щодо тестування на ВІЛ саме з ініціативи медпрацівників.

– Відрадно, що в 2015 році частка протестованих на ВІЛ з ініціативи  медиків таки зросла і є найбільшою – 28,8%, порівняно з минулим роком збільшилась на 5 %, – повідомила Людмила Олександрівна.

У ході засідання присутні розглянули також питання впровадження замісної підтримувальної терапії, обговорили результати регіонального проекту з тріангуляції даних у сфері протидії ВІЛ/СНІДу в області, впровадження проекту «Профілактика ВІЛ-інфекції/СНІДу та підтримка соціально-психологічного здоров’я в Україні – робота з громадою за Програмою 15» в Черкаській області. Також спільно напрацювали пропозиції для подальшої роботи.

Автор статті