ПРЯМА МОВА. Юрій Ткаченко про наслідки негоди на Черкащині

ткаченко_бриф– Суботня негода завдала Черкащині збитків на близько 400 млн грн. Це за попередніми підрахунками. За класифікатором, ми маємо надзвичайну ситуацію регіонального рівня. Напередодні ввечері я провів засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На ній ми звели інформацію з постраждалих районів і скоординували подальші дії. Нагадаю, в епіцентрі негоди опинилися Золотоніщина та Чорнобаївщина. Також постраждали Уманський, Черкаський, Канівський, Драбівський, Катеринопільський і Шполянський райони.

– про наслідки

На ранок вівторка в області лишаються знеструмленими 58 населених пунктів. Із них 43 – на Золотоніщині. «Черкасиобленерго» спрямувало туди додаткові аварійні бригади. До кінця тижня, як запевнив керівник підприємства, мають впоратися. Наше першочергове завдання було відновити енергопостачання до важливих об’єктів інфраструктури (насосних станцій, очисних споруд, лікарень тощо). Це зроблено.

Натепер тривають відновлювальні роботи в постраждалих районах. Дороги вже проїзні. Водночас маємо масштабні наслідки негоди. Вітер позривав дахи з будинків і на об’єктах соціальної інфраструктури. Приміром, у Чорнобаї розкрито 85% приватного сектора. Також буревій завдав значних збитків сільгоспвиробникам. Знищено близько 25 тис. га посівів. А ще – понівечено господарські будівлі, виробничі приміщення тощо.

– про відшкодування

Ми розраховуємо на спрямування коштів із державного бюджету на подолання наслідків негоди. Також залучатимемо ресурс обласного та місцевих бюджетів. Я мав відповідну розмову з Віце-прем’єр-міністром України Геннадієм Зубком. Зараз ми готуємо необхідний пакет документів. На жаль, це дуже об’ємна та забюрократизована процедура. Тому місцеві керівники отримали завдання мобілізуватися, щоби максимально швидко підготувати всі необхідні документи. Якщо детальніше про процедуру, то:

1. Приватний сектор: комісія органу місцевого самоврядування (міської, сільської чи селищної ради) обстежує пошкоджені будинки. Потому складає акти обстеження та дефектні акти із зазначенням необхідної кількості матеріалів на відновлення. Далі ці документи надаються до місцевої РДА, яка узагальнює всю інформацію та надає на розгляд регіональної комісії з питання техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

2. Соціальна інфраструктура: комісії РДА й органів місцевого самоврядування проводять обстеження пошкоджених об’єктів. Потому складають акти обстеження та дефектні акти з подальшим виготовленням проектно-кошторисної документації. Далі обов’язкова експертиза проектів (кошторисної частини).

3. Сільське господарство: комісії РДА й органів місцевого самоврядування проводять обстеження пошкоджених об’єктів із залученням сільгоспвиробників. Ці матеріали погоджують у Торгово-промисловій палаті. Згідно з вимогами Постанови Кабміну № 415 від 29.03.2002 «Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду», відшкодування збитків, завданих унаслідок надзвичайних ситуацій, на підприємствах, в яких частка недержавної форми власності становить більше 51%, може здійснюватися тільки на умовах повернення коштів у поточному році. Тому на «надзвичайній» комісії ми озвучили пропозиції розглянути на місцях можливі компенсатори задля підтримки постраждалих сільгоспвиробників: відтермінування орендної плати за землю, плати за паї тощо.

– про допомогу

Ми розуміємо, що треба максимально швидко відновлювати пошкоджену інфраструктуру. Тому напряму домовляємося із виробниками будівельних матеріалів. Бо вже з’явилися і охочі заробити на лихові. Приміром, ціни на шифер за кілька днів подекуди зросли майже вдвічі.

Також я ініціюю допомогу від усієї області постраждалим районам. Зокрема, спрямовуватиме туди будівельників. Так, як ми разом будували фортифікаційні споруди на Сході, як допомагали постраждалим областям. На час відновлювальних робіт дещо корегуємо в оперативному порядку «вікна» проїзду, що діють на черкаському мості й дамбі. Це щоби міг проїхати спецтранспорт, авто з будматеріалами тощо.

Я звернувся до правоохоронних органів, аби вони посилили патрулювання постраждалих районів. Це вже зроблено. Мобілізовані всі служби. Від суботи вони працюють у посиленому режимі. Я особисто все контролюю. Такого лиха Черкащина ще не бачила. І лише разом ми зможемо здолати його наслідки.

Автор статті