Протидія торгівлі людьми

На виконання Закону України „Про протидію торгівлі людьми“ в області створено систему протидії торгівлі людьми та надання допомоги постраждалим особам.
Рішенням обласної ради від 07.10.2016 № 9-5/VІІ затверджено обласну соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2020 року.
В обласній та місцевих державних адміністраціях визначено структурні підрозділи та посадові особи, відповідальні за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.
У районах області створено мультидисциплінарні робочі групи щодо порядку взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, представники яких пройшли навчання на дводенних тренінгах.
В області діє рада обласної державної адміністрації з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку та протидії торгівлі людьми (далі –  Рада). Відповідні Ради діють при районних державних адміністраціях та виконавчих комітетах міських рад.
З метою оперативного вирішення питань, які виникають під час здійснення заходів у сфері протидії торгівлі людьми, при Раді створено робочу групу. У 2019 році відбулось 5 засідань робочої групи.
У 2019 році в області 3 особи, які потрапили в ситуацію торгівлі людьми, одержали статус постраждалої особи. З них: трудова експлуатація – 1 особа, втягнення в злочинну діяльність – 2 особи ( ув’язнені в Російській Федерації). Одній особі продовжено статус на 1 рік.
Питання щодо активізації виявлення осіб, які постраждали від торгівлі людьми, та надання їм допомоги піднімалось під час розширеного засідання колегії Управління у справах сім’ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації під головуванням голови обласної державної адміністрації
за участю голів районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських рад, голів об’єднаних територіальних громад.
З метою профілактики торгівлі людьми, роз’яснення можливих ризиків потрапляння в ситуації торгівлі людьми, можливостей отримання постраждалими комплексної допомоги у державних інституціях в області проводяться інформаційно-просвітницькі акції з питань протидії торгівлі людьми. Зокрема,
19-20 січня 2019 року проведено 2-денний тренінг для працівників ювенальної превенції з метою підвищення обізнаності та навиків щодо організації і проведення інформаційних заходів з протидії торгівлі людьми серед підлітків, які перебувають на обліку, учнів, які навчаються в інтернатних закладах, актуалізації важливості системної превентивної роботи.
24-25 квітня та 06-07 травня 2019 року спільно з благодійною організацією „Від серця до серця“ проведено дводенні навчання для осіб, відповідальних за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.
13-14 та 18-19 червня 2019 року в м. Черкаси відбулись дводенні тренінги для начальників служб у справах дітей районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських рад, об’єднаних територіальних громад на тему: „Удосконалення роботи щодо захисту прав дітей, виявлення та ідентифікація дітей, які постраждали від торгівлі людьми“. Перший захід був відкритий головою Черкаської облдержадміністрації.
До Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми в межах загальнонаціональної інформаційної кампанії 30 липня 2019 року Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації спільно із суб’єктами, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми,
в м. Черкаси проведено відповідні заходи, під час яких розповсюджено 1800 буклетів, 1000 плакатів, 100 наклейок, 15 наліпок відповідної тематики.
У серпні 2019 року на базі оздоровчих таборів „Тимурівець“,  „Дніпровець“, „Гайдарівець“ з метою поінформованості дітей про небезпеку потрапляння у ситуацію торгівлі людьми проведено групові заходи для дітей шкільного віку.
28 серпня 2019 року в Карашинській об’єднаній територіальній громаді відбувся захід „Пропаганда сімейних цінностей“. В межах заходу проведено бесіду з метою підвищення рівня  поінформованості дітей, молоді та їх батьків про глобальну проблему торгівлі людьми, форми її прояву, групи ризику, про небезпеку потрапляння у ситуацію торгівлі людьми. Учасники заходу переглянули відеоролики відповідної тематики.
27 вересня 2019 року в м. Умань відбувся семінар-тренінг для посадових осіб районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських рад, об’єднаних територіальних громад, відповідальних за реалізацію державної політики у сфері протидії торгівлі людьми.
У вересні 2019 року для жінок, які звернулися за допомогою до жіночого кризового центру для постраждалих від домашнього насильства „Мережка“ при Черкаській благодійній організації „100% життя Черкаси“ проведено
2 інформаційних заходи щодо попередження ситуацій торгівлі людьми
та експлуатації.
З нагоди Європейського дня боротьби з торгівлею людьми 18 жовтня
2019 року на Соборній площі м. Черкаси відбулась акція „Walk for Freedom/Хода за свободу“. У заході взяли участь понад 100 учасників.
21 листопада 2019 року в обласному центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій відбувся семінар „Запобігання торгівлі людьми: соціальні аспекти вирішення проблем“.
28 листопада 2019 року з нагоди відзначення Міжнародного дня боротьби за скасування рабства в Черкаському міському центрі зайнятості проведено інформаційне заняття для тимчасово безробітних.
02 грудня 2019 року з нагоди відзначення Міжнародного дня боротьби
за скасування рабства в ТРЦ „ DEPO’t center“ (м. Черкаси) відбулась інформаційна акція.
06 грудня 2019 року в обласному молодіжному ресурсному центрі проведено тренінг з питань локалізації політики протидії гендерно обумовленого насильства та торгівлі людьми.
12-13 та 16-17 грудня 2019 року з метою підвищення рівня обізнаності фахівців органів місцевого самоврядування з питань протидії торгівлі людьми, посилення ідентифікації осіб, постраждалих від торгівлі людьми, та надання їм допомоги відбулись дводенні навчальні тренінги.
Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації у 2019 році виготовлено та розповсюджено серед структурних підрозділів районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських рад відповідальних за реалізацію державної політики у сфері протидії торгівлі людьми, виконавчих органів об’єднаних територіальних громад 9 білбордів, 9 сітілайтів, 2645 примірників плакатів, 500 примірників буклетів, 10 футболок з метою використання їх на місцях під час проведення заходів.
З початку 2019 року центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проведено 528 групових інформаційно-просвітницьких заходів з метою підвищення рівня обізнаності населення щодо сучасних проявів торгівлі людьми, а також засобів і методів, що використовуються торгівцями людьми, якими охоплено 7725 осіб.
З метою профілактики торгівлі людьми роз’яснювальною роботою було охоплено 673 особи, які є батьками та опікунами.
У 2019 році благодійною організацією „100% життя Черкаси“ здійснено 30 виїздів до центрів пробації, центрів зайнятості, навчальних закладів області з метою проведення інформаційних заходів щодо попередження ситуацій торгівлі людьми.
Фахівцями базових центрів зайнятості та філій обласного центру зайнятості постійно проводяться заходи цільового спрямування, зокрема, семінари „Запобігання нелегальній трудовій міграції, торгівлі людьми, експлуатації дитячої праці“, яких протягом  2019 року проведено 106
за участі 1575 осіб, та тренінги з питань протидії торгівлі людьми, яких у вказаний період відбулося 20 для 271 учасника. В цілому, проведено 126 заходів за участю 1846 осіб.

Реалізація в області державної політики щодо запобігання та протидії домашньому насильству

На виконання Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству“ в області прийнято розпорядження облдержадміністрації „Про заходи щодо запобігання та протидії домашньому насильству в області“, яким затверджено відповідні заходи, комісію з питань координації дій щодо запобігання та протидії домашньому насильству та затверджено її склад.
В обласній, районних держадміністраціях, міськвиконкомах визначено персонально-відповідальних осіб за протидію домашньому насильству на рівні заступників голів та структурних підрозділів.
В області координатором у цьому напрямі є Управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації, яке спільно з суб’єктами проводить інформаційно-просвітницькі акції відповідної тематики, що охопило близько 35 000 осіб загальному по області.
У 2019 році відбулось 2 засідання комісії обласної державної адміністрації з питань координації дій щодо запобігання та протидії домашньому насильству.
13.03.2019 в Управлінні у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації відбулась робоча зустріч з представниками спеціальної спостережної місії ОБСЕ в Україні, під час якої обговорювались питання реалізації нового законодавства у сфері державної політики щодо запобігання та протидії домашньому насильству в області.
10.04.2019 проведено розширене засідання колегії Управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації, де одним з питань було розглянуто реалізацію Закону України „Про запобігання та протидію домашньому насильству“.
11.06.2019 в приміщенні редакції „Нова доба“ відбулось засідання „круглого столу“ щодо реалізації в області державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству на надання допомоги постраждалим.
Щорічно, у листопаді – грудні в області проводиться Всеукраїнська акція „16 днів проти насильства”, в рамках якої відбуваються різноманітні заходи в усіх районах та містах області.
З метою залучення громадських організацій та ініціативних груп до проведення інформаційно-просвітницьких і профілактичних заходів Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації щорічно проводиться конкурс проектів пропозицій громадських організацій та ініціативних груп до календарного плану управління. У 2019 році до плану заходів управління подано 25 проектів, з яких 20 – з реалізації молодіжної політики, 5 – з гендерної політики, протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми.
Спільно з БО „Позитивні жінки Черкасит“ та  ГО „Прехресття“ Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації з 25 по 30 листопада 2019 року реалізовано проект „Жіноче коло“, спрямований на попередження гендерно-орієнтованого насильства в сім’ї та реабілітацію постраждалих. Спільно з БО „100% життя Черкаси“ – заходи в рамках Всеукраїнська акція „16 днів проти насильства”.
У закладах освіти області проводиться інформаційно-просвітницька робота щодо роз’яснення положень Закону України „Про запобігання та протидії домашньому насильству”. Усі заклади забезпечені нормативно-правовими документами з питань захисту прав неповнолітніх та методичними рекомендаціями щодо організації роботи з цього питання. Постійно проводиться робота з попередження насильства  щодо дітей через факультативні заняття “Рівний рівному”, освітню програму „Школа сприяння здоров`ю“, спецкурси за вибором, роботу гуртків, години спілкування, тематичні флешмоби та роботу шкільних психологічних театрів. В області продовжено впровадження інформаційно-освітньої протиалкогольної програми „Сімейна розмова“ (далі – Програма) та її структурної складової факультативного курсу „Відверта розмова“ для учнів 7-8-х класів та їхніх батьків. Програма реалізується у 35 закладах загальної середньої освіти із 28 населених пунктів. Тренінговими заняттями факультативного курсу охоплено 627 учнів (у 7 класах – 478 учнів, у 8 класах – 149 учнів).
Щорічно у рамках тренінгового табору для тренерів з числа спеціалістів психологічної служби обласним центром практичної психології та соціальної роботи Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників проводяться майстер-класи із використанням настільних профілактичних ігор, мультфільмів тощо з питань гендерної рівності.
У 2019 році до структур, які здійснюють заходи щодо попередження насильства в сім’ї, надійшло 6325 звернень про випадки насильства в сім’ї,
з них: 4884 – від жінок, 1235 – від чоловіків, 206 – від дітей. 1415 осіб перебувають на обліку з приводу вчинення насильства в сім’ї. Винесено 132 термінових заборонних приписів. До Банку даних сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах (з приводу насильства в сім’ї) внесено 132 особи. 19 дітей перебувають на обліку служб у справах дітей з приводу насильства чи жорстокого поводження з ними. Службами у справах дітей області здійснено 452 заходи з приводу захисту прав дитини від насильства в сім’ї.
Протягом 2019 року соціальними послугами центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді області охоплено 215 сімей, щодо яких надійшла інформація про жорстоке поводження та насильство. У цих сім’ях проживає 253 дитини, у т.ч. послугами охоплено 88 дітей. Під соціальним супроводом перебуває 60 сімей, у т.ч. 53 дитини. У результаті проведеної роботи задоволено потреби:
175 сімей (осіб) щодо отримання психологічної допомоги, 83 – щодо налагодження зв’язків з членами родини, громадою, 83 – юридичної допомоги, 20 – сприяння в оформленні та відновленні документів, у т.ч. для призначення соціальних виплат, 14 – отримання гуманітарної допомоги 12 – вирішення житлово-побутових проблем, по 4 – працевлаштування та організація оздоровлення, 3 – влаштування до закладів освіти, 2 – організація лікування. До закладів системи соціального захисту направлено 6 осіб.
У 2019 році в області створено 8 мобільних бригад: у містах Черкаси, Умань, Ватутіне, Канів, Городищенському та Чигиринському районах, Соколівській та Степанецькій ОТГ. Усі спеціалізовані служби утримуються за рахунок видатків відповідних ЦСССДМ та обслуговуються фахівцями в межах їх посадових обов’язків.
Для надання соціально-психологічної допомоги жертвам домашнього насильства в області створено і функціонує обласний центр соціально-психологічної допомоги (далі – Центр). Центр надає в умовах цілодобового стаціонару допомогу та тимчасовий притулок особам, які опинилися у складних життєвих обставинах і потребують тимчасового притулку.
Цільовою групою є особи, які внаслідок стихійного лиха, учинення стосовно них злочину, насильства (у тому числі в сім’ї) або реальної загрози його вчинення та за інших обставин опинилися у складних життєвих обставинах, наслідки яких вони не можуть подолати самостійно.
В області функціонує обласний соціальний центр матері та дитини для проживання жінок на сьомому-дев`ятому місяці вагітності та матерів з дітьми віком до 18 місяців, які опинилися у складних життєвих обставинах (у тому числі зазнали насильства в сім’ї), що перешкоджають виконанню материнського обов`язку.
З метою надання комплексної соціальної, психологічної, педагогічної, правової, медичної та інших видів допомог дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах, залишилися поза сімейним оточенням, зазнали насильства в області функціонують комунальні заклади „Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей“ та „Обласний міжрегіональний центр соціально-психологічної реабілітації дітей у м. Умані“ Черкаської обласної ради.
Крім того, на базі Черкаській благодійній організації „100% життя Черкаси“ діє Жіночий кризовий центр для постраждалих від домашнього насильства „Мережка“ та Центр реінтеграції для безпритульних та осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах, у тому числі жінок і дітей, які постраждалі від домашнього насильства.