Протидія торгівлі людьми

На виконанні в управлінні перебуває обласна соціальна програма протидії торгівлі людьми на період до 2020 року, затверджена рішенням обласної ради від 07.10.2016 № 9-5/VІІ.
Відповідно до програми в області здійснено ряд організаційних заходів.
В обласній та місцевих державних адміністраціях визначено структурні підрозділи та посадові особи, відповідальні за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.
У районах області створено мультидисциплінарні робочі групи щодо порядку взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми.
В області діє рада облдержадміністрації з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку та протидії торгівлі людьми. Відповідні Ради діють при райдержадміністраціях та міськвиконкомах.
З метою оперативного вирішення питань, які виникають під час здійснення заходів у сфері протидії торгівлі людьми, при Раді створено робочу групу.
Управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації в партнерстві з благодійною організацією „Від серця до серця“, спільно з суб’єкти механізму взаємодії, що здійснюють заходи з протидії торгівлі людьми, проводить інформаційно-просвітницькі акції з метою інформування громадян України про цю проблему.
Зокрема, у 2018 році управлінням виготовлено та розповсюджено серед структурних підрозділів райдержадміністрацій, міськвиконкомів, відповідальних за реалізацію державної політики у сфері протидії торгівлі людьми, 20 білбордів, для розміщення на місцях під час проведення заходів.
Центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  розповсюджено 5803 примірники соціальної рекламної продукції щодо протидії торгівлі людьми.
Відеоролик із протидії торгівлі людьми „Українці в якості наркокур’єрів. Виклик сьогодення“, який має статус соціальної реклами, розміщено на сайтах районних державних адміністрацій, міських рад, на сторінках центрів у мережі Facebook. Забезпечено трансляцію відеоролику на місцевих телерадіоканалах.
З нагоди Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми 30.07.2018 на Соборній площі м. Черкаси відбулась інформаційна акція „Лабіринт можливостей“.
Акція мала на меті поінформувати громадян про небезпеку потрапляння у ситуацію торгівлі людьми, коли вони погоджуються на сумнівні вакансії та надто привабливі умови праці „Лабіринт можливостей“ пройшли 170 осіб.
18 жовтня на Соборній площі відбулась акція „Walk for Freedom/Хода за свободу“ з нагоди Європейського дня боротьби з торгівлею людьми.
Акція спрямована на підвищення поінформованості населення щодо видів торгівлі людьми, актуалізацію важливості надання допомоги особам, які опинилися в подібній ситуації та привернення уваги до проблем пов’язаних з ними.
Участь в акції взяли більше 250 осіб.

У 2018 році центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Черкаського регіону проведено 736 групових інформаційно-просвітницьких заходів, у тому числі лекцій – 170, бесід – 462, тренінгів – 62, семінарів – 6, круглих столів – 21, інших – 15. Цими заходами охоплено 9515 осіб.
З метою профілактики торгівлі людьми роз’яснювальною роботою було охоплено 1185 осіб, які є батьками та опікунами.
З метою вирішення питання запобігання нелегальній трудовій міграції та торгівлі людьми, запобігання торгівлі дітьми та експлуатації дитячої праці в профінформаційних секторах всіх базових центрів зайнятості області діють інформаційні куточки. В них розміщені матеріали щодо запобігання неврегульованій зовнішній трудовій міграції та торгівлі людьми, запобігання економічній експлуатації дітей, інформація про урядові структури та громадські організації, до функцій яких входить надання інформаційної та іншої підтримки потенційним мігрантам перед виїздом в інші країни та тим особам, що повернулися із-за кордону; законодавчі матеріали щодо протидії торгівлі людьми тощо.
Всього протягом 2018 року проведено 148 відповідних заходів за участі 2119 осіб.
В області продовжується впровадження програми виховної роботи з учнями загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів з питань протидії торгівлі людьми „Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція“ (далі – Програма). Програма реалізується у 111 закладах загальної середньої освіти облаcті та у 4 закладах професійно-технічної освіти.
Продовжується діяльність обласної тренерської мережі (далі – ОТМ) за підтримки громадської організації „Центр „Ла Страда – Україна“. Членами ОТМ є 30 осіб (17 тренерів, 13 лекторів) з числа соціальних педагогів та практичних психологів закладів освіти області. З них 13 тренерів мають сертифікати Центру „Ла Страда – України“ Українського національного методичного центру. Членами ОТМ проводяться інформаційно-просвітницькі та профілактичні заходи з питань запобігання торгівлі людьми, насильству над дітьми, попередження та профілактики порушення прав дитини, якими охоплюються учні і вихованці закладів освіти, а також педагогічні працівники.
Головним територіальним управлінням юстиції у Черкаській області проведено 18 правоосвітніх заходів з питань протидії торгівлі людьми. Заходами охоплено 648 осіб.
Комунальним навчальним закладом „Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради“ до програми підвищення кваліфікації педагогічних працівників включено спецкурс щодо запобігання та профілактики торгівлі людьми.
Правоохоронні органи залучаються до проведення інформаційних кампаній щодо запобігання торгівлі людьми.
З метою виявлення та ідентифікування осіб, які постраждали від торгівлі людьми серед внутрішньо переміщених осіб працівниками ГУНП України в Черкаській області на постійній основі здійснюються зустрічі з переселеними особами в реабілітаційних центрах, регіональних центрах зайнятості, проводиться роз’яснювальна робота.
Працівниками відділу по боротьбі зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, ГУНП України в Черкаській області з метою виявлення осіб, які постраждали від торгівлі людьми серед національних меншин, в тому числі ромського населення, постійно проводяться зустрічі з представниками діаспор, в містах проживання меншин. (Золотоноша, Звенигородка).
Посадовими особами Управління Держпраці у Черкаській області постійно, в межах повноважень, проводиться робота, направлена на протидію торгівлі людьми. Одним з шляхів попередження правопорушень є проведення перевірок додержання законодавства про працю та вжиття заходів впливу.
У 2018 року посадовими особами Управління проведено 1009 інспекційних відвідувань з питань додержання законодавства про працю на 995 суб’єктах господарювання, в ході яких досліджувались питання торгівлі людьми чи трудової експлуатації.
Фактів торгівлі людьми чи трудової експлуатації не виявлено.
З метою покращення ситуації в області в напрямі ідентифікації та надання допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, 15 травня 2018 року управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації проведено робочу зустріч із суб’єктами механізму взаємодії, під час якої учасники проаналізували проведену роботу та накреслити план спільних дій.
з 02 по 25 травня 2018 року спільно з благодійною організацією „Від серця до серця“ організовано проведення круглих столів з представниками мультидисциплінарних груп в районах області. До порядку денного означених зустрічей включені питання активізації зусиль суб’єктів механізму взаємодії насамперед у напрямі ідентифікації осіб, які постраждали від торгівлі людьми, проблем надання допомоги таким особам тощо.
У 2018 році в області статус особи, постраждалої від торгівлі людьми, отримали 3 особи.