Проектна ідея з енергозбереження черкащанки – у «п’ятірці» кращих

голІнститут енергозбереження та енергоменеджменту Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» спільно з Університетом прикладного менеджменту (м.Мангейм, Німеччина) в рамках міжнародного проекту «Професіоналізація та стабілізація енергетичного менеджменту в Україні», що фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини, провели конкурс проектних ідей. Для участі в конкурсі запрошували співробітників обласних державних адміністрацій та міськвиконкомів, які забезпечують формування та реалізацію державної політики у сфері підвищення енергетичної ефективності, а також представників комунальних підприємств.

В конкурсі взяла участь та зайняла п’яте місце по Україні Воловик Наталія Олександрівна – головний спеціаліст відділу енергетики, енергозбереження та експлуатації об’єктів житлово-комунального господарства управління житлово-комунального господарства Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації.

Назва проектної ідеї: Ефективний підхід до опалення будівель та приміщень Черкаської області. Реалізація ж проекту вирішить питання втрат теплової енергії та зменшить споживання природного газу. Крім того, дозволить зменшити енергодефіцит області.

3Основна мета та завдання проекту полягає в пропозиції відмовитись від централізованого опалення та перейти на індивідуальне опалення. Пооб’єктно оснастити приватні домогосподарства газовими мікро- та нано-ТЕЦ. Переоснастити ЦТП (центральні теплові  пункти) на міні-ТЕЦ для декількох багатоповерхівок або встановлювати міні-, мікро-ТЕЦ безпосередньо на дахах багатоповерхівок. Крім того, пропонується встановлювати сонячні колектора на дахах для підігріву гарячої води в літній період. Залежно від умов кредитування (відсоткової ставки),  допомоги з боку держави, можливість залучення грантів або допомоги інших країн світу, чинників (якості та вартості обладнання залежно від її потужності) проект може окупитися за 4 – 9 років.

Реалізація проектної ідеї дозволить відмовитись від старого та неефективного обладнання підприємств теплоенергетики, дозволить забути про вічний з року в рік ремонт теплотрас та установку лічильників гарячої води і тепла. Кошти, які повинні витратити на лічильники та заміну теплотрас можна направити на ту ж саме підтримку ОСББ для переходу на індивідуальне опалення. Відмовившись від централізованого опалення та втіливши цей проект, зможемо скоротити споживання природного газу на 13% та ефективне використання теплової енергії на 45%. Крім того, в області з’являться нові виробники дешевої електричної енергії, які зможуть виробляти понад 608 млн кВт год. електричної енергії в рік.

2Водночас Черкаську ТЕЦ теж необхідно модернізувати, наприклад, встановити парові машини роторного типу з метою повторного використання пари, а тепло направляти на опалення тепличного господарства.

Лекції з підвищення кваліфікації проводились з 26-27 травня та 16-18 червня в м. Київ, а з 19-25 червня в м. Мангейм, по завершенню курсу лекцій, відбувся захист проектних ідей та вручення сертифікатів.

Крім того, за цей час було проведено екскурсії по чотирьом новим енергоефективним об’єктам округу Рур Німеччини, а саме одно- та чотирьох сімейним будинкам із системою Smart Grid, Мангеймкій ТЕС та знайомство з новітньою технологією очистки повітря від СО2.

Автор статті