Оздоровлення

З метою покращення організації та проведення оздоровчої кампанії:
– прийнято розпорядження обласної державної адміністрації „Про підготовки та проведення оздоровлення, відпочинку дітей влітку 2019 року“, яким затверджено склад обласного штабу з оперативного вирішення питань підготовки та організації оздоровлення і відпочинку дітей, учнівської молоді влітку 2019 року, затверджене розпорядженням обласної державної адміністрації від 22.05.2019 № 368;
– діє обласна програма оздоровлення та відпочинку дітей на 2016-2020 роки, затверджена рішення Черкаської обласної ради від 25.03.2016 № 4-3/VІІ;
– діє координаційної ради обласної державної адміністрації
з оздоровлення, відпочинку, зайнятості дітей, учнівської молоді, затверджена розпорядження обласної державної адміністрації від 26.03.2019 № 143 (зі змінами від 14.03.2019 № 126)
В області проживає 118 883 дітей шкільного віку (7-17 років). У 2019 році послугами оздоровлення та відпочинку охоплено 80704 дитини (68%), оздоровленням – 24032 дітей (20%), відпочинком – 56672 дитини (47%).
Загальне фінансування оздоровчої кампанії з обласного та місцевих бюджетів становило 25 821,242 тис. грн.
Крім того, послугами оздоровлення та відпочинку охоплено дітей соціально незахищених категорій: діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування – 1542 дитина (100%); діти, батьки яких загинули у зоні проведення АТО – 49 (100%); діти, загиблих учасників масових акцій громадянського протесту –1 (100%); діти, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов’язків – 2 (100%); діти з інвалідністю – 1477 (66%); діти, взяті на облік службами у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах – 345 (82%); рідні діти батьків вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї – 65 (80%); діти з багатодітних сімей – 10618 (74%); діти з малозабезпечених сімей – 3738 (75%); діти учасників АТО – 3400 (84%); діти внутрішньо переміщених осіб – 864 (88%); діти, які перебувають на диспансерному обліку – 1044 (55%); талановиті та обдаровані діти, відмінники навчання, лідери дитячих громадських організацій – 5660 (71%); діти, учасники творчих колективів –3405 (71%); діти, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи – 2140 (63%); діти працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села – 3697 (60%); діти, одному з батьків яких встановлено інвалідність
І або ІІ групи – 275 (59%).
Протягом червня-липня послуги оздоровлення та відпочинку надавали 724 заклади оздоровлення та відпочинку, з них 13 заміських стаціонарних закладів оздоровлення та відпочинку, 567 закладів з денним перебуванням, 141 заклад праці та відпочинку та 3 стаціонарні наметові містечка.
За оперативними даними органів управління освітою, протягом червня – серпня 2019 року у системі освіти області функціонувало 710 закладів оздоровлення та відпочинку дітей, у тому числі: 563 пришкільні табори з денним перебуванням дітей (близько 36,7 тис. дітей), 141 табір праці і відпочинку (майже 5,5 тис. дітей), 5  таборів із цілодобовим перебуванням дітей (730 осіб) та наметовий табір „Юний моряк“ Черкаського міського клубу юних моряків з флотилією (68 дітей). Загалом охоплено понад 42,9 тис. школярів, що становить 40,7% від їхньої загальної кількості (мережа закладів оздоровлення та відпочинку додається).
У тому числі функціонували 3 обласні дитячі табори: заклад оздоровлення та відпочинку „Мрія“ для дітей працівників галузі освіти і науки, який працював у 3 зміни (300 дітей); навчально-відпочинкові табори „Мальва“ та „Еврика“ на базі Черкаського обласного центру роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради для 60 обдарованих дітей – переможців конкурсів і акцій еклого-натуралістичного спрямування, учнів-членів МАН.
Разом з цим, на базі шкіл функціонувало 283 літні мовні табори і загони, у яких було зайнято понад 7,1 тис. школярів. У 27 мовних таборах працювали 25 волонтерів із США, Великобританії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Бельгії, Данії, Румунії, Туреччини та Китаю.
З метою формування у школярів кращих рис громадянина-патріота своєї держави, зміцнення фізичного, духовного та морального здоров’я дітей і молоді у червні було організовано роботу 62 військово-патріотичних та військово-спортивних літніх таборів, у яких було охоплено понад 3 тис. старшокласників. До роботи з дітьми у патріотичних таборах залучено 84 демобілізованих учасників АТО та ООС. Слід відзначити, що на базі наметового табору „Юний моряк“ Черкаського міського клубу юних моряків з флотилією завдяки 503-му батальйону морської піхоти цього року було створено юнацький підрозділ морської піхоти та проведено вишкіл юних морських піхотинців,
до якого долучилося 40 школярів.
У рамках виховних програм та планів роботи закладів оздоровлення і відпочинку для дітей проведено заходи з відвідування комунальних закладів культури (театрів, музеїв, парків, бібліотек тощо). Крім цього, для вихованців оздоровчих та відпочинкових закладів проводилися різноманітні заходи та програми, спрямовані на формування у дітей свідомого ставлення до свого здоров’я, європейських цінностей, духовності та моралі, почуття патріотизму, розвиток творчих здібностей, відзначення державних та календарних свят. Закладами позашкільної освіти, яких нараховується в області 53 одиниці, складено плани роботи на літній період. Керівники гуртків, відповідно до плану роботи, проводили заняття та майстер-класи
для дітей на базі пришкільних таборів відпочинку. Проводилися заходи, спрямовані на формування знань, умінь та навичок безпечної поведінки
у побуті, громадських місцях та у надзвичайних ситуаціях. До роботи з дітьми залучалися представники поліції та ДСНС. Так, на базі обласного навчально-відпочинкового табору „Мальва“ Черкаського обласного центру роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради фахівцями ДСНС для дітей проведено практичні показові заняття, а працівниками поліції проведено навчальний тренінг з Правил дорожнього руху. Крім цього, щоденно для вихованців табору в ігровій формі проводилися заходи з вивчення правил безпеки життєдіяльності „Абетка здоров’я“.
За оперативними даними служб у справах дітей районних державних адміністрацій, міських рад міст обласного значення за звітний період в області оздоровлено 755 дітей-сиріт, дітей, позбавлені батьківського піклування, які перебувають під опікою, піклуванням, 379 дітей вказаної категорії, які виховуються у прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, та 132 дитини, які перебувають у складних життєвих обставинах, 15 рідних дітей прийомних батьків або батьків –вихователів.
В області діють Черкаський та Уманський обласні центри соціально-психологічної реабілітації дітей (далі – Центри). У комунальних закладах „Обласний дитячий протитуберкульозний санаторій „Руська Поляна“ та „Обласний дитячий санаторій „Пролісок“ Черкаської обласної ради  оздоровилося 13 вихованців Центрів.
На базі 17 інтернатних закладів освіти обласного підпорядкування функціонували пришкільні табори відпочинку. Ними було охоплено понад 1646 дітей, які потребують соціальної допомоги, зокрема, 143 дитини із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 34 з яких знаходяться на повному державному утриманні. Для них було організовано 4-разове харчування, денний сон, цікаве дозвілля тощо. Крім цього, 50 вихованців інтернатних закладів оздоровилися за межами України – у США та Італії.
З обласного бюджету на оздоровлення і відпочинок дітей – вихованців інтернатних закладів освіти та переможців конкурсів і змагань використано 2153,4 тис грн.
Відповідно до Закону України ,,Про публічні закупівлі“ за кошти обласного бюджету 11.04.2019 Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації проведені відкриті торги на тендерні закупівлі послуг з оздоровлення та відпочинку для дітей соціально незахищених категорій. Всього закуплено 700 путівок до приватного підприємства ,,Фортеця-Тур” (Одеська обл.). Всі путівки використані за цільовим призначенням.
За кошти обласного бюджету 19.06.2019 Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації проведено переговорну процедуру закупівлі послуг з оздоровлення та відпочинку для дітей соціально незахищених категорій до ТОВ „Дитячий оздоровчий табір „Тимурівець“ (м. Сміла,
вул. В. Гордієнко 2 а). До зазначеного закладу на оздоровлення з 01.08.2019
по 21.08.2019 направлено 93 дітей. Всі путівки використані за цільовим призначенням.
Влітку, згідно затверджено Плану проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку Черкаської області на 2017 – 2021 роки, проведено Державну атестацію дитячих закладів оздоровлення та відпочинку області, а саме: ТОВ „Літній відпочинковий наметовий табір „Витоки“; дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку „Дніпровець“ (м. Черкаси) національної поліції України. За результатами атестації закладам присвоєно друга категорію.
Управління у справах сім᾿ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації здійснюється щорічне направлення дітей до державних центрів український дитячий центр „Молода гвардія“ (УДЦ „Молода гвардія“) та міжнародного дитячого центру „Артек“ (МДЦ „Артек“).
За 2019 рік до МДЦ „Артек“ направлено 345 дітей, до УДЦ „Молода гвардія“ – 320 дітей .
У дитячих закладах оздоровлення та відпочинку основна увага приділялася організації повноцінного якісного харчування дітей у відповідності норм, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2014 №1591 ,,Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах”.
Держпродспоживслужба області здійснювала державний санітарно-епідеміологічний нагляд (контроль) за дотриманням санітарного законодавства у закладах оздоровлення та відпочинку.
З початку оздоровчого сезону на контролі Держпродспоживслужби перебувало всього 693 заклади.
Держпродспоживслужбою не було погоджено відкриття 7 пришкільних таборів, 4 –  у зв’язку з відсутністю харчування, 3 – невідповідність питної води за мікробіологічними показниками.
Всього з початку підготовки та проведення оздоровчої кампанії фахівцями Держпродспоживслужби взято участь у проведенні 731 перевірки дотримання вимог санітарного законодавства, з них кількість закладів, де встановлено порушення вимог санітарного законодавства – 353(48,3%).
Матеріально-технічна база стаціонарних оздоровчих закладів не відповідає сучасним вимогам: потребують реконструкції та капітальних ремонтів житлові приміщення, санвузли, харчоблоки, облаштування гральних та спортивних майданчиків новим сучасним обладнанням.
Щорічно зменшується кількість стаціонарних таборів, що пов’язаноіз фінансовою неспроможністю місцевих органів влади на їх утримання.
Скорочується термін роботи оздоровчих закладів – 1-2 зміни, тривалість змін – до 14-18 днів (відпочинкові), що зменшує кількість дітей, охоплених оздоровчими послугами. Наповнюваність таборів значно менше проектної потужності, що пов’язано з високою вартістю путівок (6- 8 тис. грн.) та низьким рівнем наданих послуг.
Відсутність у штатах відпочинкових таборів, які працюють на базі освітніх закладів, медичних працівників створюють певні ризики щодо забезпечення безпечного та повноцінного відпочинку дітей, у частині надання невідкладної медичної допомоги, відсутності контролю за дотримання дітьми та персоналом правил особистої гігієни, профілактики гострих кишкових інфекцій та інших інфекційних захворювань, неналежного контролю за організацією харчування та інше.
При організації літньої оздоровчої кампанії дітей значна увага приділялася питанню безпеки дітей, зокрема, дотриманню правил безпеки та охорони життя дітей на водних об’єктах області.
З метою посилення контролю під час купання дітей у водоймах, на території області проводилися профілактичні відпрацювання „Берег-2019“.
Перебування дітей у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, проведення походів, купання дітей у водоймах, перевезення груп дітей до місць відпочинку та оздоровлення і у зворотному напрямку здійснювалося з супроводом медичних працівників, при купанні у водоймах – у супроводі працівників рятувальної служби.
З метою забезпечення належної охорони громадського порядку та безпеки в місцях відпочинку дітей та на прилеглій до них території, проведені робочі зустрічі з керівниками дитячих оздоровчих закладів (стаціонарні табори, центри та ін.) які розміщені на території районів обслуговування. Під час зустрічей уточнено інформацію про режим роботи, кількість дітей які відпочивають
та планують провести відпочинок, забезпеченість охороною, проблемні питання та іншу інформацію для координації зусиль із забезпечення безпечного відпочинку дітей.
Перебування дітей у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, проведення походів, купання дітей у водоймах, перевезення груп дітей до місць відпочинку та оздоровлення і у зворотному напрямку здійснювалося з супроводом медичних працівників, при купанні у водоймах – у супроводі працівників рятувальної служби.
Особовий склад підрозділів управління поліції охорони в області націлено на недопущення зростання рівня аварійності й тяжкості її наслідків на автошляхах області під час проведення літнього відпочинку та оздоровлення дітей.
Організовано проведення візуального контролю технічного стану автобусів, що залучалися до перевезення організованих груп дітей до місць оздоровлення та відпочинку, зверталася увага на наявність у водіїв посвідчення відповідної категорії, стажу керування автобусом не менше п’яти років, проходження щозмінного передрейсового контролю технічного стану автобусів та медичного огляду водіїв. При цьому забезпечено безумовне виконання перевізниками або організаціями, яким вони належать, основних вимог щодо забезпечення безпечного перевезення дітей.
Супровід колон автотранспорту з дітьми, які слідували до місць відпочинку та у зворотньому напрямку, здійснювалися нарядами управління поліції охорони в області. Під час проведення екскурсійних поїздок діти перевозилися лише спеціалізованими транспортними засобами з дотриманням правил безпеки, попередньо здійснювався огляд транспортних засобів, які залучалися до перевезення дітей.
Оздоровчим закладам, за їх зверненнями, щорічно надається допомога у комплектуванні медичними працівниками.
Медичні обстеження працівників оздоровчих закладів, які залучалися до роботи з дітьми в літній період, проводилися безкоштовно.
Лікувально-профілактичні заклади забезпечували обстеження і оформлення медичної документації дітям, які оздоровлювалися та відпочивали у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, супровід та контроль груп дітей до (від) місця відпочинку медичними працівниками відповідно до заявок організаторів.
Нещасних випадків у період літнього оздоровлення в області не зафіксовано.