Оздоровлення

Оздоровлення дітей – складова частина роботи обласної влади, тому перед обласною владою стоїть важлива мета – створити умови для безпечного забезпечення оздоровлення, збереження життя дітей та подальшого формування їхньої життєвої компетентності.
На території області проживає 118 тисяч 883 дітей шкільного віку (7-17 років), з них соціально незахищених (пільгових) категорій – 79 тисяч
707 дітей, 50 тисяч 270 дітей, які потребують оздоровчих та відпочинкових послуг.
У 2018 році послугами оздоровлення та відпочинку охоплено 86 тисяч 642 дітей, що становить 73% від загальної чисельності дітей шкільного віку. З них: послугами оздоровлення охоплено 28 тис. 345 дітей, (24%); послугами відпочинку – 58 тис. 300 дітей, (49%).
Крім того, послугами оздоровлення та відпочинку охоплено 50 тисяч 955 дітей пільгових категорій, що становить 43 % від загальної кількості дітей шкільного віку (7-17 років, 118 883)з них: діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування – 1553 (100%); діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції – 47 (96%); діти, один з батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту – 1 (100%); діти, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов᾿язків – 10 (83%); діти з інвалідністю – 1742 (72%); діти, взяті на облік службами у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах – 354 (55%); рідні діти батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї – 66 (77%); діти з багатодітних сімей – 10396 (76%); діти з малозабезпечених сімей – 4364 (77%); діти осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” – 3242 (87%); діти внутрішньо переміщених осіб – 905 (90%); діти, які перебувають на диспансерному обліку – 12711 (56%); талановиті та обдаровані діти – переможці міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінникам навчання, лідерам дитячих громадських організацій – 5309 (73%); діти-учасники дитячих творчих колективів та спортивних команд – 3051 (69%); діти, постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи – 2321 (73%); діти працівників агропромислового комплексу та соціальної сфери села – 4876 (80%).
Одним із найважливіших питань оздоровчої кампанії влітку 2018 року було її грошове забезпечення та тривалість оздоровчих змін у дитячих закладах оздоровлення. Влітку на проведення оздоровчої кампанії в області використано 36 млн. 385 тис. 086 грн. З них: обласний бюджет – 8 млн. 223 тис. 133 грн.;
місцевий бюджет – 18 млн. 180 тис. 667 грн.; позабюджетні кошти (спонсорські та батьківська доплата) – 9 млн. 891 тис. 286 грн.
Протягом літа в області працювало 16 закладів оздоровлення: заміських – 14, санаторного типу – 2. Усі дитячі оздоровчі заклади (далі – ДОЗ) паспортизовані, що підтверджує статус закладів на надання оздоровчих послуг.
Протягом літнього періоду функціонувало 764 заклади відпочинку Зокрема, функціонувало 615 пришкільних таборів з денним перебуванням дітей, 149 таборів праці і відпочинку.
Також працювало 3 стаціонарні наметові містечка з цілодобовим перебуванням дітей.
Відповідно до Закону України ,,Про публічні закупівлі“ за кошти обласного бюджету 16.04.2018 управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації проведені відкриті торги на тендерні закупівлі послуг з оздоровлення та відпочинку дітей соціально незахищених категорій.
Всього закуплено 758 путівок до приватного підприємства „Фортеця-Тур“, (Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, смт Сергіївка).
Крім того, 26.06.2018 проведено переговорну процедуру закупівлі послуг з оздоровлення та відпочинку для дітей соціально незахищених категорій до Товариства з обмеженою відповідальністю „Дитячий оздоровчий табір „Тимурівець“ (Черкаська обл., м. Сміла, вул. В. Гордієнко 2а). Всього закуплено 90 путівок. Всі путівки використані за цільовим призначенням.
До державного реєстру дитячих закладів оздоровлення та відпочинку внесено 13 закладів оздоровлення області. 4 липня 2018 року, згідно затверджено Плану проведення державної атестації дитячих закладів оздоровлення та відпочинку Черкаської області у 2017 – 2021 роках, проведено атестацію товариства з обмеженою відповідальністю „Дитячий оздоровчий табір „Тимурівець“ (Черкаська область, м. Сміла, вул. В. Гордієнко 2 а).
За результатами атестації закладу присвоєно другу категорію та видано Свідоцтво відповідного зразка.
Відповідно до розпорядження облдержадміністрації від 15.03.2017 № 112 ,,Про проведення огляд-конкурсу дитячих закладів оздоровлення та відпочинку Черкаської області” проведено обласний етап огляду-конкурсу дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. На обласний етап подано 43 роботи.
За результатами конкурсу переможцями обласного етапу стали: дитячий оздоровчий табір „Гайдарівець“ (Черкаська область, Золотоніський район, с. Благодатне, вул. Гайдара); літній оздоровчий табір санаторного типу „Мрія“ Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів „Пролісок“ (Управління праці
та соціального захисту населення Уманської міської ради, Черкаська область, м. Умань, вул. Костельна, 12); табір з денним перебуванням „Джура“ (Тернівська спеціалізована ЗОШ І-ІІІ ступенів Смілянської районної ради, Черкаська область, Смілянський район, с. Тернівка, вул. Шевченка, 3); дитячий відпочинковий табір з денним перебуванням „Сонечко“ (навчально-виховний комплекс „Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3-колегіум“ Смілянської міської ради,  Черкаська область, м. Сміла, вул. Соборна, 73); пришкільний табір відпочинку з денним перебуванням „Калинка“ (Степанківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів“ Степанківської сільської ради Черкаська область, Черкаський район, с. Степанки, вул. Героїв України, 56); літній наметовий табір „Витоки“ (Черкаська область, Корсунь-Шевченківський район, с. Виграїв).
Роботи переможців надіслані до Міністерства соціальної політики України для участі у всеукраїнському етапі огляду-конкурсу дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.
З метою належного санітарно-протиепідемічного забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей, недопущення виникнення спалахів гострих кишкових інфекційних хвороб та харчових отруєнь під час оздоровчого сезону, забезпечення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог санітарного законодавства в дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, вирішення інших пріоритетних завдань, спрямованих на зміцнення здоров’я дітей, фахівці Держпродспоживслужби протягом оздоровчого періоду 2018 року взяли участь майже у 922 комісійних перевірках закладів оздоровлення та відпочинку для дітей, за результатами яких порушення санітарного законодавства було виявлено у 266 (28,8%) випадках.
Основні види порушень: невідповідність якості питної води нормативам за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками; недостатня укомплектованість харчоблоків технологічним та холодильним обладнанням, розроблювальним інвентарем.
Всі заклади оздоровлення та відпочинку були відкриті після проведення комісійних перевірок, за умови усунення виявлених порушень, та отримання акту прийомки дитячого оздоровчого закладу.
Під час роботи оздоровчих закладів на адресу керівників закладів було направлено 140 приписів з відповідними пропозиціями щодо усунення недоліків, забезпечено контроль за їх виконанням. За пропозицією Держпродспоживслужби відсторонялись від роботи для проходження профілактичних медичних оглядів 14 працівників, вилучалися з реалізації неякісні, небезпечні харчові продукти.
Експлуатація дитячих закладів оздоровлення та відпочинку протягом оздоровчого сезону Головним управлінням Держпродспоживслужби в області не призупинялася.
Впродовж оздоровчого сезону випадків групових захворювань, спалахів інфекційних хвороб і харчових отруєнь у закладах оздоровлення та відпочинку не реєструвались.
Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в області та його територіальними підрозділами проведено перевірку 29 суб’єктів господарювання, які здійснювали господарську діяльність у сфері відпочинку та оздоровлення.
Інженерно-інспекторським складом прийнято участь у роботі 29 комісій при облдержадміністрації та райдержадміністраціях з проведення обстежень вищезазначених об’єктів.
За результатами проведення перевірок та комісійних обстежень виявлено 298 порушень з питань пожежної та техногенної безпеки. Також було поінформовано органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, комісіями з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, а також з питань безпеки життєдіяльності населення, розглянуто питання щодо стану забезпечення пожежної та техногенної безпеки зазначених об’єктів.
Беручи до уваги протипожежний стан об’єктів співробітниками Управління підписано 7 актів комісійних обстежень. Випадків не допуску до здійснення перевірок не було.
Управління у справах сім᾿ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації здійснюється щорічне направлення дітей до державних центрів український дитячий центр „Молода гвардія“ (УДЦ „Молода гвардія“) та міжнародного дитячого центру „Артек“ (МДЦ „Артек“).
За 2018 рік до МДЦ „Артек“ направлено 356 дітей, до УДЦ „Молода гвардія“ – 327 дітей.
Нещасних випадків у період літнього оздоровлення в області не зафіксовано.