Норберт Нойхауз: «Розвиток міста залежить від людей, які в ньому живуть»

IMG_20181210_111956До Канева з робочим візитом завітав німецький експерт з розвитку урбаністики Норберт Нойхауз, де провів майстер-клас для місцевої громади та влади. Він ознайомив присутніх з можливостями, які сьогодні відкриває перед містами сучасна креативна економіка, орієнтована на розвиток людини та з власним досвідом розвитку міста на прикладі німецького Тріра. В цьому місті він 10 років працював на посаді  віце-мера.

На початку його роботи в мерії Трір знаходився напередодні дефолту і потребував дієвих рішень, здатних змінити його важкий стан. Мерія, в якій пан Нойхауз відповідав за економічний напрямок, вирішила не підключати до оновлення Тріра сторонні консалтингові компанії. Натомість було створено робочі групи з самих жителів міста, які формулювали бачення його розвитку на 30 років уперед у різних сферах – економіки, культури, підприємництва, соціальних галузей…

Також Трір почав активно розвивати туристичну привабливість міста.

– Наше місто вважається найстарішим у Німеччині, – говорить Норберт Нойхауз. – Разом з тим, і його треба було красиво «упакувати» і цікаво подати для туристів, щоб вони до нас приїхали. Це було непросто. Так, зокрема, Трір – столиця виноробства, але довгий час в місті не було жодного закладу, де турист міг би скуштувати місцевого вина. Ми довго боролися з цим, переконували рестораторів, щоб вони пропонували відвідувачам, в тому числі, і місцевий продукт.

Працювали у Трірі й над розбудовою туристичної інфраструктури.

– Звичайно, для туризму потрібна інфраструктура: дороги, готелі, ресторани, майданчики для паркування… Так, у нас протягом цілого року проходило масштабне святкування. Підготовку до нього ми почали за 10 років, – ділиться власним досвідом Норберт Нойхауз. – Окрім того, розвиваючи туристичну сферу важливо розуміти необхідність готувати місцеве населення до приїзду гостей, щоб вони туристів поважали.

На сьогодні в рік Трір приймає до 3 млн туристів, що сприяє й створенню нових робочих місць. Також Трір почав впроваджувати передові технології для вирішення типових проблем сучасних міст: від планування до утилізації сміття.

Оглянувши Канів поглядом експерта, Норберт Нойхауз вказав переваги нашого міста, від яких можна відштовхуватись на шляху до його розвитку.

– Канів значно менший від Тріра, але вже сьогодні він має свої «плюси», які можна використовувати і розвивати, – ділиться своїми враженнями пан Норберт. – Насамперед – це Шевченко. З його іменем й Тарасовою горою Канів уже відомий. Також у вас гарна природа. Дніпро, гористий рельєф… Тут можливий розвиток як водного спорту, так і дитячого гірськолижного відпочинку. Не варто забувати й про близькість вашого міста до столиці України – Києва. Завдяки цьому Канів легко може стати місцем відпочинку для киян. Звичайно, цього не досягнеш за один день. Це робота на 20-25 років.

Н.Нойхауз радить не боятися мріяти, але мріяти правильно. За його словами, варто розробити детальний план (візію), яким ви бачите Канів через 20 років.

– Варто поспілкуватися з громадою міста, запитати своїх жителів, особливо молодь, яким вони бачать майбутнє рідного міста. І починайте діяти на шляху до своєї мрії, – говорить фахівець із Німеччини. – Мрії ніколи не здійснюються, якщо просто сидіти і чекати на інвестора. Саме маленькими кроками можна досягнути великих змін.

Розвиток міста залежить від людей, які в ньому живуть, –  наголошує Норберт Нойхауз.

– Життя в місті цікаве, коли в ньому живуть цікаві люди, коли багато молоді, багато активних, творчих і креативних особистостей. Тоді головне завдання влади – об’єднати цих людей заради спільного результату. Якщо ви самі почнете діяти, згодом прийдуть й інвестори. Гроші дають туди, де проявляється активність, – підсумував Н.Нойхауз.

Захід пройшов за сприяння Міжнародного форуму Ukrainian ID. До слова, вже стало відомо дати проведення форуму в наступному році – це 7-8 червня 2019 року. Проходитиме він під слоганом «BigIdeasforSmallCities» («великі ідеї для маленьких міст»).

Наразі вже напрацьовано законопроект про Канів, який передбачає створення спеціальної (вільної) економічної зони на території міста.

За інформацією Канівської міської ради

Автор статті