На реалізацію в регіоні природоохоронних заходів залучають кошти як обласного, так і державного бюджетів

ййййййййПоміж пріоритетних завдань для вирішення в районах, містах та громадах області: поліпшення гідрологічного та санітарного стану водних об’єктів, зменшення негативного впливу твердих побутових відходів, збереження біологічного та ландшафтного різноманіття. Вони передбачені «Стратегією регіонального розвитку Черкаської області на період до 2020 року», планом її реалізації, планом перспективного розвитку Черкаської області та обласною програмою охорони навколишнього природного середовища на 2016 – 2020 роки.

Покращення стану навколишнього природного середовища, як зазначає начальниця Управління екології та природних ресурсів ОДА Олена Звягінцева, можливо досягти шляхом виваженого планування природоохоронних заходів та ефективного освоєння коштів бюджетів усіх рівнів, зокрема сільських, селищних, міських, об’єднаних територіальних громад, обласного, державного.

Задля активізації роботи щодо планування видатків у 2019 році облдержадміністрація спрямовувала листи-роз’яснення головам районних державних адміністрацій, міст обласного значення, об’єднаних територіальних громад із рекомендаціями провести аналіз екологічних проблем на підпорядкованій території та передбачити заходи, спрямовані на вирішення основних екологічних питань.

– Цьогоріч на реалізацію природоохоронних заходів за рахунок коштів держбюджету запланували використати 106,7 млн грн, зокрема субвенції державного місцевим бюджетам на здійснення природоохоронних заходів на об’єктах комунальної власності на суму 45,4 млн грн у м. Умань, Монастирищенському, Уманському, Христинівському районах. А з державного фонду регіонального розвитку – 1,2 млн грн, – зауважила Олена Миколаївна.

Рішенням Черкаської обласної ради від 21.06.2019 «Про внесення змін до рішення обласної ради від 18.12.2018 «Про обласний бюджет на 2019 рік» затверджено бюджетні видатки на реалізацію 32 заходів на загальну суму 30013,405 тис. грн за рахунок коштів обласного бюджету. Фінансування планують спрямувати, зокрема, на охорону та раціональне використання водних ресурсів, раціональне використання й зберігання відходів виробництва і побутових відходів, на заходи щодо екологічно безпечного збирання, зберігання відходів пестицидів у Драбівському, Звенигородському, Монастирищенському, Тальнівському районах, охорону й раціональне використання природних рослинних ресурсів (озеленення), збереження природно-заповідного фонду та ін.

Водночас цього року на виконання природоохоронних заходів місцевими бюджетами (міські, сільські, селищні, об’єднаних територіальних громад) заплановані видатки в сумі 35178,4 тис. грн.

Олена Звягінцева зазначає, проаналізувавши результати планування та використання коштів міських, сільських та селищних бюджетів, бюджетів об’єднаних територіальних громад, найбільший обсяг коштів, як і раніше, спрямовують на заходи з екологічного-безпечного збирання та захоронення твердих побутових відходів (утримання сміттєзвалища, вивезення сміття від населення) та заходи з охорони й раціонального використання природних рослинних ресурсів (озеленення).

– Наразі триває реформа місцевого самоврядування і територіальної організації влади, в основі якої – децентралізація влади й суттєве розширення повноважень територіальних громад, підвищення фінансової самостійності місцевих бюджетів, – говорить начальниця Управління. – Органи місцевого самоврядування з урахуванням основних екологічних проблем можуть перерозподіляти між собою окремі повноваження та власні бюджетні кошти й об’єднувати на договірних засадах кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів. Наприклад, спільні кошти можна використати на відновлення й підтримку сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річок, поліпшення технічного стану та благоустрою водойм, впровадження системи управління відходами на інноваційних засадах, розроблення проектно-кошторисної документації на захід, який в подальшому може фінансуватися за рахунок коштів обласного та державного бюджетів.

Таким чином, покращення стану навколишнього природного середовища можливо досягти шляхом виваженого планування природоохоронних заходів та ефективного освоєння коштів бюджетів усіх рівнів, констатувала посадовиця.

Автор статті