На Чорнобаївщині відкрили пам’ятний знак «Жертвам німецько-фашистської окупації 1941-1943 років»

b6480a9eea72e2b3745d7ae731e7864d27 вересня в Чорнобаї відбувся мітинг з нагоди 75-ї річниці визволення Чорнобаївщини від фашистських загарбників, Дня партизанської слави та відкриття пам’ятного знаку «Жертвам німецько-фашистської окупації 1941-1943 років».

В урочистостях взяли участь представники влади, організацій та установ району, школярі та мешканці міста.

– Щороку у ці дні ми вшановуємо тих, хто з честю виконав історичну місію – врятував свою країну і країни Європи від фашистів. Згадуємо сторінки історії, тих трагічних вересневих днів 1941 року, коли стікали кров’ю солдати, що стримували наступ оскаженілого ворога. На окупованій території нашого району під селом Хрестителеве фашисти створили пересильний пункт, з перших днів окупації біля села Бакаєве діяв табір для військовополонених. У нелюдських умовах, без їжі, води, позбавлені найнеобхідніших умов існування, під відкритим небом у кар’єрі щодня перебували тисячі військовополонених, які помирали від знесилення, голоду та ран. Скільки їх захоронено – вже ніхто не підрахує, – розповів у своєму виступі Сергій Джоболда.a1d2c4369cfcc82953985a14076bdc84

Майже два роки тривала окупація району. Він був звільнений упродовж 21-27 вересня 1943 року. В оборонних боях 1941 та визвольних 1943 року загинуло близько тисячі воїнів, які знайшли свій спочинок у 80 братських могилах Чорнобаївщини. Тяжкі бої на правому березі Дніпра, що тривали аж до грудня 1943 року, забрали життя понад 3 тисяч наших земляків, а за всю війну на її фронтах полягло близько 12 тис. жителів нашого району, в тому числі 639 мирних жителів.

– Грізні роки Другої світової війни відходять углиб історії, але пам’ять про них, про пережите на війні нашим народом вічна. Сувора правда про війну залишається з нами, допоки б’ються наші серця, допоки гинуть наші воїни, захищаючи східні кордони нашої країни від нової окупації. Наш народ пережив страшні часи окупації, зазнав багато горя, адже в селах залишалися майже самі жінки, діти, старі та інваліди. Зі згадки наших земляків: «Людей ловили, як звірів, масовими облавами, вивозили під конвоєм, окупаційні власті жорстоко розправлялися з населенням за порушення встановленого режиму, за прояви непокори, за співчуття і допомогу партизанам та повстанцям. Фашисти спалювали села, але люди не здавалися, стійко вірили у визволення. Сьогодні, відзначаючи 75 річницю визволення Чорнобаївщини, на Пагорбі Слави ми будемо свідками відкриття пам’ятного знаку «Жертвам німецько-фашистської окупації 1941-1943 років», спорудженого за ініціативи мецената Петра Григоровича Душейка для громади району. Ми низько схиляємо перед всіма жертвами фашистської окупації і вдячні, що у нас в районі живуть люди, не байдужі до історичних подій нашого краю, – зазначив Сергій Миколайович.96bf53661b916a78c397107a61191763

Він також нагадав, що цьогоріч на Чорнобаївщині, вперше в Україні, із травня місяця в районі проходила акція «Втрачені листи з минулого», під час якої понад 3000 листів, написаних у серпні-вересні 1943 року остарбайтерами з нашого району з Німеччини, були знайдені в Черкаському, Полтавському та Київському архівах з допомогою громадських активістів, оцифровані та доставлені до їхніх адресатів та їх родичів. Розпочалася вона в Кліщинцях, нині ж такі листи з допомогою працівників місцевого самоврядування та меценатів передають їхнім авторам та їх родинам у більшості населених пунктів району.

Почесне право відкрити пам’ятний знак «Жертвам німецько-фашистської окупації 1941-1943 років» було надано Сергію Джоболді, Аллі Мірошниченко та Григорію Душейку. Після чого усіх загиблих вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів.

За інформацією Чорнобаївської райдержадміністрації

Автор статті