На Черкащині вшанували жертв Голокосту

Голокост-300x225

Сьогодні увесь світ відзначає 71 річницю з дня звільнення Червоною армією комплексу німецьких концентраційних таборів Аушвіц-Біркенау поблизу польського міста Освенцим та вшановує пам’ять жертв Голокосту. Саме 27 січня 1945 року табір звільнили бійці 1-го Українського фронту за підтримки 4-го Українського фронту.

Голокост у перекладі з давньогрецької означає «всеспалення». Багато євреїв надають перевагу власному терміну шоа – катастрофа. Для них це цілеспрямоване, масове знищення єврейства на підконтрольних нацистській Німеччині територіях. У широкому розумінні Голокост – це також геноцид циган, масові вбивства поляків, радянських військовополонених, душевнохворих та гомосексуалістів. Усього нацисти стратили 11 мільйонів людей, з яких безпосередньо євреї становили приблизно половину.

У Черкасах досить точно визначені місця, де в серпні 1941 року, відразу після окупації створили два гетто – Митницьке і Подільське. Обидва гетто ліквідували вже 18 грудня 1941 року. Загальна кількість загиблих оцінюється у 8 тисяч осіб. Крім того, масові розстріли були і в районах нашої області. Так, у Монастирищенському районі відомі три місця масових розстрілів євреїв у роки нацистської окупації. Тут загинули більше 7 тисяч осіб. В околицях Звенигородки також є чимало місць масових розстрілів євреїв. Із 3 500 розстріляних тут встановлені імена та прізвища всього 650 осіб. На Тальнівщині розстріляли до 5 тисяч осіб, при цьому списків загиблих немає. Масові розстріли були на Христинівцині, Лисянщині, Смілянщині та Шполянщині.

У приміщенні Черкаського обласного благодійного єврейського фонду «Хесед Дорот» відбулися заходи приурочені вшануванню пам’яті жертв Голокосту. Заступник голови облдержадміністрації Юрій Сас звертаючись до присутніх зауважив, що жахи війни з біженцями, полоненими, етнічними чистками на жаль знову повертаються на Україну.

– У таких обставинах ми маємо зробити все можливе і не можливе для не повторення масштабної війни. Не можна допускати загибелі мирного населення, тим більше масового винищення за національною чи релігійною ознаками, – говорить Юрій Сас. – Ідеологія людожерства та ксенофобії має викорінюватися у зародку.

Автор статті