На Черкащині підбирають кандидатів у патронатні вихователі

595f29ff0a49c1e1902ce9398576d9d6В області розпочалася робота щодо запровадження патронатного виховання. Триває підбір кандидатів у вихователі. Цим займаються спеціалісти центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та служб у справах дітей, які пройшли відповідне навчання, організоване МБО Партнерство «Кожній дитині».

На сьогодні відбір пройшли 5 родин кандидатів, зокрема з Черкас, Тального, Сміли, Христинівки, Золотоніського району. Про це зазначає заступник директора обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмила Березовська.

– Якщо проаналізувати систему захисту дітей та підтримки сімей з дітьми, можна виокремити одну з вразливих категорій – це діти, які тимчасово не можуть проживати у власній родині, – зазначає Людмила Березовська. – У випадку необхідності термінового вилучення або внаслідок якоїсь надзвичайної ситуації вони потрапляють або в лікарню, або до будинку дитини, або до центру соціально-психологічної реабілітації дітей чи до школи-інтернату. У кожному з цих випадків дитина втрачає право на виховання в сім’ї. Тому виникає потреба у новій послузі «термінової швидкої допомоги дитині». Однією з них може бути «патронатне виховання».

Зауважимо, патронат над дитиною – це професійна комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або законними представниками складних життєвих обставин.

Людмила Березовська розповіла, що у 2016–2018 роках фінансуватимуться послуги за рахунок субвенції з державного бюджету, з 2019 року створення та функціонування таких сімей здійснюватиметься за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Важливо, що всі базові послуги дитина отримує у сімейних умовах та в більшості випадків продовжує спілкування з близькими людьми, відвідує свій же дитячий садок чи школу, не переміщується до центру соціально-психологічної реабілітації, інтернату.

Послуги патронату потребують новонароджені діти, від яких відмовились батьки; підкинуті, безпритульні діти, діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров’ю, діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження, діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, пропали безвісті, діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім’ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.

Натомість патронатний вихователь – це спеціаліст, який пройшов навчання за спеціальною програмою підготовки кандидатів та на договірній основі здійснює догляд, виховання та забезпечує реабілітацію тимчасово влаштованих в його сім’ю дітей, несе відповідальність за їх життя та здоров’я в період надання цим дітям послуги сімейного патронату.

Довідково:

Послуга вперше в Україні запроваджена у 2008 році Міжнародною благодійною організацією “Партнерство “Кожній дитині” для дітей, які тимчасово не можуть проживати  у власних родинах. На сьогодні сімейний патронат діє  в містах Київ, Бровари, Біла Церква та Узин Білоцерківського р-ну та м. Умань Черкаської обл.

Протягом 2009 – 2015 років в Україні діє 7 патронатних сімей, в яких пройшли реабілітацію більше 80 дітей, які потребували захисту. В результаті кожна третя дитина повернулася до своїх батьків, інші були влаштовані в сімейні форми влаштування. За цей час було підготовлено законопроект щодо запровадження сімейного патронату. 26 січня 2016 року підписано Закон України № 936-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», яким внесено зміни до Сімейного кодексу України, Закону України «Про охорону дитинства».

 

Автор статті