На Черкащині підбили підсумки роботи спостережної комісії пенітенціарної служби

на_голОсновні завдання комісії – забезпечення координації та надання методичної допомоги діяльності місцевих спостережних комісій щодо здійснення соціального патронажу засуджених, а також здійснення громадського контролю за умовами їх утримання, забезпечення належного лікування у закладах позбавлення волі чи слідчих ізоляторах області. Тож днями члени комісії, які є представниками громадських організацій, пенітенціарної служби області та обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді прозвітували про результати роботи комісії та ухвалили план дій на наступний рік.IMG_20151223_152012

Нині на Черкащині діють Черкаська виправна колонія № 62, Уманська ВК № 129, Старобабанівська ВК № 92 та Черкаський слідчий ізолятор. У Виправних колоніях утримується 1 907 засуджених, у СІЗО – 373 особи. Тут вони отримують належне лікування. Так, стаціонарне лікування у медичних частинах цих установ отримали 396 засуджених, консультації в територіальних закладах охорони здоров’я отримали 81 особа, госпіталізували – 98 хворих. До міжобласних лікарень для засуджених направили 252 осіб. За необхідності заклади обмеження волі запрошують лікарів-консультантів із закладів МОЗ.

Як зазначив в. о. начальника сектору охорони здоров’я управління Державної пенітенціарної служби у Черкаській області Олег Мисан, важливим напрямком діяльності медичної служби щодо зниження рівня смертності в установах позбавлення волі є своєчасне представлення на розгляд до суду важкохворих засуджених. Від початку року за станом здоров’я звільнили 22 особи з 28 представлених. За його словами, одним із основних показників діяльності медичних частин закладів позбавлення волі є показник смертності. Від початку року зафіксовано 9 летальних випадків, основні причини яких це хвороби на ВІЛ/СНІД, гостра серцево-судинна недостатність, гостре порушення мозкового кровообігу та суїцид.

За цей рік у виправних колоніях та СІЗО виявили 23 випадки захворюваності на туберкульоз, що на три менше, ніж за аналогічний період минулого року. На стаціонарному лікуванні в інфекційному ізоляторі медичної частини слідчого ізолятора – 5 осіб з активними випадками захворювання на туберкульоз. На диспансерному обліку перебуває 160 ВІЛ-інфікованих. Пройшли обстеження 456 осіб, за результатами якого виявили три випадки вперше встановленого діагнозу. 63 осіб, які перебувають у виправних колоніях, та 8 з СІЗО отримують антиретровірусну терапію.

– Необхідними ліками для проведення ретровірусної терапії установи забезпечені у достатній кількості. Проводиться обов’язків диспансерний нагляд та супровід хворих на ВІЛ/СНІД. Всі медичні установи системи отримали ліцензії на медичну практику та акредитаційні сертифікати, а також санітарні паспорти на рентгенологічні кабінети, – говорить Олег Мисан. – Однак, у нас досі лишається не вирішеним питання забезпечення Черкаського слідчого ізолятора лікарем-фтизіатром.

Необхідну допомогу з протидії поширення ВІЛ-інфекції надають громадські та благодійні організації. Зокрема, активно працюють у закладах обмеження волі Черкащини представники ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД». Вони надають послуги з інформаційної та мотиваційної підтримки, а також підвищення рівня поінформованості засуджених.

Одним із питань, яке потребує розгляду, – працевлаштування. Із близько 70 осіб, що перебували на обліку, вдалося працевлаштувати майже третину. За словами заступника голови обласної спостережної комісії, директора Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації Руслана Чикала, забезпечення роботою осіб, які відбували покарання, – одне з пріоритетних завдань комісії на наступний рік.

– У 2016 році заплановано чимало реформ у галузі охорони здоров’я та соціального захисту. Багато повноважень будуть перекладені на органи місцевого самоврядування. Нам потрібно не втратити енергію, з якою працюємо, та більше залучати до роботи громадські та релігійні організації, волонтерів, – підсумував Руслан Олександрович.

Автор статті