Форум енергоефективного партнерства відбувся в Києві

5(7)У Києві 12 травня відбулося урочисте відкриття II Форуму енергоефективного партнерства, організованого за ініціативи Держенергоефективності. У ньому взяли участь представники від Черкаської області.

Цього року понад 600 учасників з різних регіонів країни об’єдналися на одній великій дискусійній платформі, щоб обговорити надважливі питання енергонезалежності країни, стрімкого розвитку сфери енергоефективності та запровадження в Україні енергосервісу, як інструменту інвестування в термомодернізацію будівель бюджетної та житлової сфери.

У церемонії відкриття Форуму взяли участь: Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України, Геннадій Зубко, Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, Сергій Савчук, Голова Держенергоефективності, Руслана Лижичко, народна артистка України, громадська  діячка, Петер Вагнер, керівник Групи підтримки України Європейської Комісії, керівники міжнародних проектів USAID, IFC, GIZ.

«Наше з вами завдання  – стати повністю енергонезалежною державою. У нас достатньо наших ресурсів, достатньо наших можливостей, які дозволять нам бути абсолютно енергонезалежними, розвивати альтернативну енергетику, робити багато речей щодо заміщення традиційних джерел енергії. Я вірю у те, що ми зробимо це у  середньостроковій перспективі», – заявив Володимир Гройсман, вітаючи учасників заходу.

Володимир Гройсман також запевнив у прихильності Уряду до ідеї досягнення енергоефективності в країні. «Уряд України і я як Прем’єр-міністр будемо надійними партнерами у реалізації цих завдань», – наголосив він.

Геннадій Зубко, Віце-прем’єр-міністр України – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, наголосив на важливості об’єднання зусиль усіх гілок влади, міжнародних партнерів, громадськості у напрямку прискорення проведення реформ у сфері енергоефективності. Він також нагадав: «Завдяки впровадженню заходів з енергоефективності у будівлях та тепломережах можна зменшити використання газу для потреб опалення майже на 11 млрд м3».

У свою чергу, Голова Держенергоефективності Сергій Савчук підкреслив, що найбільш енергоємною в країні є сфера житлових будівель – 80% будинків потребують комплексної термомодернізації, що дозволить щорічно скорочувати близько 8 млрд м3 газу, а бюджетних установ – 800 млн м3 газу. «Тому сьогодні потрібно бути максимально енергоощадними та вкладати кошти в утеплення житла», – зазначив він.

“На часі також активізувати роботу в бюджетній сфері. Вже прийняті Закони України щодо механізмів енергосервісу, що дозволять провести енергомодернізацію бюджетних установ. Це сприятиме зменшенню споживання паливно-енергетичних ресурсів, заощадженню на комунальних послугах, а також активізує ринок енергоефективного обладнання та матеріалів, створить нові робочі місця, що в свою чергу забезпечить збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів”, – наголосив у ході виступу Сергій Савчук та додав, що наразі наше завдання – об’єднатися з місцевою владою у напрямку запровадження та поширення механізму енергосервісу для бюджетних установ.

Кючовою подією II Форуму енергоефективного партнерства стало підписання Меморандумів про партнерство між Держенергоефективності та місцевими органами влади щодо запровадження енергосервісу для підвищення енергетичної ефективності будівель бюджетних установ.

“Ініціюючи проведення Форуму, ми поставили за мету продовжити тісну співпрацю з місцевими органами влади, започатковану ще минулого року. Адже рік спільної роботи був надзвичайно плідним: прийнято 146 місцевих програм з відшкодування частини відсотків чи суми “теплих” кредитів, у процесі розробки – ще близько 100 програм. Це сприяло збільшенню кількості учасників програми з утеплення житла. І сьогодні, підписуючи меморандуми, ми започатковуємо співпрацю з місцевою владою у напрямку запровадження механізму енергосервісу, що стане запорукою проведення енергосервісними компаніями масштабної термомодернізації найбільш вразливої та проблемної сфери – бюджетних установ”, – наголосив Голова Агентства Сергій Савчук.

Сергій Савчук також нагадав, що потенціал скорочення газу в бюджетній сфері завдяки енергомодернізації становить до 50%. “Це майже 800 млн м3 заощадженого газу в рік та потенційний ринок енергосервісу обсягом близько 5 млрд доларів”, – зауважив він.

Відповідно до підписаних меморандумів Держенергоефективності бере на себе зобов’язання надавати консалтингові послуги щодо:

–       законодавства у сфері енергосервісу;

–       розрахунку базового рівня енергоспоживання;

–       підготовки проектів документів (тендерний пакет, рішення органу    місцевої влади про узгодження і затвердження тощо);

–       моніторингу енергоспоживання та верифікації результатів енергосервісу.

Для виконання зазначених зобов’язань при Держенергоефективності буде створено “Call-центр ЕСКО”.

Також Агентство вестиме щоквартальний моніторинг кількості укладених ЕСКО-договорів у регіонах.

У свою чергу місцеві органи влади відповідатимуть за такі питання:

–       проведення регіональних семінарів з питань ЕСКО;

–       забезпечення щорічного збільшення кількості укладених енергосервісних договорів;

–       запровадження системи матеріального стимулювання відповідальних за реалізацію ЕСКО-проектів;

–       створення інформаційної бази потенційних об’єктів енергосервісу.

Так,  в рамках II Форуму енергоефективного партнерства “Енергосервіс: інвестиції в енергоефективність бюджетної сфери та переваги для житлових будівель” було підписано 33 Меморандуми.

Держенергоефективності продовжуватиме роботу щодо зміцнення співпраці з місцевою владою і після завершення заходу.

Довідково:

Держенергоефективності підписано Меморандуми про партнерство у сфері енергоефективності бюджетних установ з:

– керівництвом обласних державних адміністрацій: Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Черкаської, Чернівецької, Івано-Франківської, Закарпатської;

– меріями міст: Київ, Вінниця, Житомир, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Кіровоград, Краматорськ, Луцьк, Одеса, Рівне, Сєвєродонецьк, Суми, Тернопіль, Ужгород, Херсон, Хмельницький, Чернівці.

За інформацією Держенергоефективності

Автор статті