Досягнення у розвитку місцевої демократії обговорили в Черкасах

ця2

Створення громадських рад при органах місцевого самоврядування та проведення реформи з децентралізації – впровадження цих та інших масштабних проектів розвитку місцевих громад за участі польських та українських партнерів обговорювали 26 листопада на конференції «Місцева демократія у польсько-українській співпраці 2015». На цей захід, який проходить у Черкасах вперше, завітали делегації з усіх куточків України, а також прибув Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук.

Такий захід кожного року проводять Фонд міжнародної солідарності спільно з Комітетом виборців України та Фондом «Вікно на Схід» за підтримки Міністерства закордонних справ, торгівлі і розвитку Канади та Республіки Польща, де обговорюють результати впровадження проектів реформування органів влади. Цього року конференція вийшла на регіональний рівень. Як зауважив координатор заходу Максим Михлик, наше місто обрали саме тому, що тут успішно реалізовується один із проектів фонду, який спрямований на розвиток громадських рад.

Черкащина – лідер у центральній Україні із залучення громадян до процесу прийняття рішень за допомогою утворення громадянських рад. Такі ради є уже в Смілі, Каневі, Умані, Чигирині та Черкасах при виконкомах міських та райдержадміністрацій. Вони виконують функції консультаційних органів, роль яких полягає у гарантування участі громадськості в процесі управління та прийняття рішень. При Громадській раді Черкаської облдержадміністрації була створена Експертна група, яка надає суттєву допомогу уже утвореним на Черкащині громадський радам.

Надзвичайний і Повноважний посол Канади в Україні Роман Ващук задоволений рівнем співпраці України з міжнародною спільнотою із впровадження проектів, спрямованих на розвиток місцевих органів влади та залучення громадян до процесу управління. За його словами, в Україні вже реалізовуються конкретні ініціативи, діють громадські клуби публічних дебатів, де люди обговорюють не білбордні лозунги, а конкретні місцеві проблеми. Дехто з цих людей стали місцевими депутатами і тепер мають змогу через органи влади дбати про розвиток громадянського суспільства в Україні та на Черкащині зокрема.

Ващук

Роман Ващук також звернув увагу на те, що Україна зараз перебуває на стадії впровадження реформи з децентралізації, успішне проведення якої дасть вагомий поштовх для розвитку міст і сіл завдяки громадянській активності.

Коліушко

− Бачимо і визнаємо ті близькі зв’язки, які існують між Україною та Польщею. Знаємо, що Польща уже зібрала позитивний досвід реформи за 25 років. Багато що вони підглянули і у нас. Але вже встигли адаптувати до центральноєвропейських обставин, − говорить Надзвичайний і Повноважний посол Канади в Україні. − Тож краще аби українці черпали саме цей досвід, а не старалися насиро вихапувати якісь елементи канадського досвіду та перещіплювати його на українські реалії. Адже польський досвід у багатьох випадках є й ефективнішим, і кориснішим, тому що він уже фільтрований, перепробуваний.

Реформа з децентралізації забезпечить вирішення нагальних питань громадян на місцевому рівні та зумовить зростання їхнього впливу на вирішення місцевих проблем, що і є основною метою проведення реформи з децентралізації, переконаний голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. Для цього на першому етапі реформування необхідно вирішити проблему територіальної суб’єктності для органів місцевого самоврядування, а для цього необхідно, щоб на місцях з’явилися органи управління, які здатні ефективно керувати.

???????????????????????????????

Нині в Україні Кабінет Міністрів України включив до перспективного плану розвитку 159 новоутворених спроможних територіальних громад. На Черкащині у найближчому майбутньому має з’явитися 44 громади, зі 156 раніше запланованих. Три об’єднані громади області, а саме Єрківська, Мокрокалигірська та Білозірська, уже затверджені. Заступник голови Черкаської облдержадміністрації Юрій Сас зауважив, що у процесі формування меж громад у районах області виникло чимало проблем, основна з яких – байдуже, часто навіть негативне ставлення громади до проведення реформи. За його словами, її впровадження у сільських жителів часто асоціюється із радянським досвідом об’єднання в колгоспи або ж утворення сільських рад, яким підпорядковується декілька сіл.

Сас

− Коли ми працювали в області над розробкою плану розвитку територіальних громад, то спочатку не врахували позицію громадськості на місцях. Тож у розробленій мапі громад було чимало прорахунків, адже не можна сидячи у Києві або у Черкасах намалювати межі так, щоб новоутворені об’єднання були спроможними та враховували побажання місцевих жителів, − говорить Юрій Сас. – Але коли віддати право прийняття рішень на місця, то тоді виникла низка інших проблем. Основна з них полягає у тому, що сильні селища, де є виробничі потужності, гуртуються з одним або кількома малими населеними пунктами і на практиці виходять своєрідні «імітаційні» громади. Прикладів яких, переконаний, достатньо в Україні.

Однак, враховуючи переваги, які отримають громади після успішного об’єднання, на Черкащині працюють над добровільним створенням спроможних об’єднань враховуючи позицію місцевих жителів, відмітив Юрій Михайлович.

 

Автор статті