Дощі та відсутність спеки – запорука доброго врожаю

d320Раннє відновлення вегетації і достатня кількість тепла весною зумовили прискорений розвиток озимини, тому на півтора-два тижні раніше настала фаза колосіння, яка триває й зараз, про це повідомив начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань.

Як відомо, фаза вихід в трубку-колосіння є критичною у житті зернових культур – у рослин продовжується формування репродуктивних органів, відбувається найбільший приріст вегетативної маси і сухої речовини, у зв’язку з чим рослини потребують найбільшої кількості води.

Разом з тим, за спостереженнями наших агрометеорологів, на окремих полях області посіви озимої пшениці загущені. Надмірна ґрунтова волога представлятиме небезпеку для загущених та високорослих хлібів, для яких існуватиме загроза полягання. Також при вологозапасах понад 150 мм посилюється розвиток хвороб.

Назвати конкретні цифри врожайності поки що не можна, оскільки врожай сформовано приблизно на 60 %, а прогноз урожайності озимих хлібів буде розрахований агрометеорологами нашого центру в кінці травня.

За останні 10 діб в деяких районах Черкащини вже випало 1,5 місячної норми дощу. Причина такої дощової погоди – антициклон, що стоїть над Уралом та блокує швидке переміщення циклонів із заходу на схід. Тому циклони, які загострюються на заході, опускаються на південь, над морями насичуються вологою і виносять її на Центральну Україну.

Опади мають літній характер, тому спостерігаються як окремі сильні зливи, часом у супроводі гроз, шквалів та граду, так і невеликі дощі. За спостереженнями метеостанцій області, загальна кількість дощу з початку місяця вже становить від 40 до 90 мм, або 1-2 місячних норм. А в с. Піщане Золотоніського району на гідропосту зафіксовано 132 мм, що відповідає 3-ом місячним нормам.

Не виключено, що на окремих полях сильні дощі у супроводі граду та шквалів могли завдати шкоди сільгоспкультурам. Однак, в межах області таких площ не багато.

Така кількість дощу, звичайно, є надмірною, однак влітку дощі переважно носять зливовий характер і їх кількість та інтенсивність може бути значною. Так, в травні 1972 р. в Золотоноші лише за добу випало 72 мм, а в Умані 1912 р. – 83 мм, що становить 150% місячної норми. Надмірно дощовий травень спостерігався і у недалекому 2014 році, тоді по всій області випало 3-4 місячних норми дощу або вдвічі більше ніж цьогоріч, а врожай ранніх хлібів наближався до рекордних показників і був одним з найвищих в Україні.

Травневі дощі при відсутності спеки, є запорукою доброго врожаю зернових колосових культур, добрим стартом для наростання вегетативної маси трав та розвитку пізніх культур. Одночасно, помірно тепла волога погода є надзвичайно сприятливою і для розвитку бур’янів та грибкових хвороб на рослинах. Тож необхідно подбати про захист врожаю.

За весь період метеорологічних спостережень, на Черкащині спостерігалося 27 дощових травнів. При цьому, у 70% випадків після дощового травня був дощовим і червень, а у 8 випадках – дощовий червень і липень. В ці роки, як правило, аграрії збирали високий врожай ранніх хлібів, однак якість такого хліба була невисокою і значна частина зерна була переведена з продовольчої у фуражне.

Також у 30 % випадків після 27 дощових травнів в другій половині літа та на початку осені дошкуляла ґрунтова засуха.

За прогнозом, на поточному тижні варто очікувати ще 2 порції інтенсивного дощу. Однак, вже з наступного тижня погоду регіону покращить антициклон, тому дощів поменшає, а денна температура повітря досягатиме літніх значень. Аналіз синоптичних процесів та даних минулих років показує, що в цьому році після вологого травня активність атмосфери збережеться і в 1 декаді червня. Тому випадатимуть дощі зливового характеру у супроводі гроз.

За інформацією Черкаського обласного центру з гідрометеорології

 

Автор статті