До уваги військовослужбовців шостої черги часткової мобілізації, які розглядають можливість продовження військової служби за контрактом

загруженоУ зв’язку з наближенням періоду звільнення з військової служби в запас особового складу, призваного під час шостої черги часткової мобілізації, та великої кількості військовослужбовців цієї категорії, які бажають продовжити військову службу у Збройних Силах України за контрактом, Головне управління персоналу Генерального штабу ЗС України надає відповіді на більш часті запитання.

Наприклад, у багатьох військовослужбовців шостої «хвилі» виникає дилема: звільнитися після видання Указу Президента України, та через деякий час повернутися на контракт, або ж одразу, вже сьогодні продовжити військову службу шляхом укладання контракту.

За роз’ясненнями Головного управління персоналу, хибними підставами для рішення щодо звільнення, а вже потім підписання контракту, є недостатнє розуміння (або ж незнання) чинного законодавства щодо пільг і гарантій. Серед хибних суджень найбільш поширені такі – по-перше: мобілізовані військовослужбовці після укладання контракту, втрачають робоче місце та середній заробіток. По-друге: мобілізовані не матимуть відпочинку від військової служби, оскільки залишаються по суті у військовій частині. По-третє: водночас при звільненні з військової служби вони матимуть відпочинок на свій розсуд і якщо не працевлаштуються, то повернуться на військову службу з укладанням контракту, при цьому нічого не втрачаючи.

Головне управління персоналу Генерального штабу наголошує: варіант продовження військової служби без звільнення, шляхом укладання контракту є більш привабливим і ось чому:

  1. При укладанні контракту (на будь-який термін) мобілізованими (як і іншими категоріями громадян)робоче місце та середній заробіток не втрачається(відповідні зміни були внесені до ст. 119 Закону України «Кодекс законів про працю України» у 2015 році).
  2. При укладанні контрактів їм не припиняється виплата пенсій.При цьому, виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років під час повторної військової служби (до дня демобілізації або звільнення). Отже, чим довша ця додаткова вислуга років, тим більшим буде розмір пенсії. Водночас, після звільнення мобілізованих, весь період часу до прийняття їх на військову службу за контрактом буде втрачено і до вислуги не врахується.

При цьому, вказані пільги зберігаються до завершення «особливого періоду» та до дня фактичної демобілізації (контрактники матимуть можливість звільнення).

  1. При укладанні контрактумобілізованими їм виплачується одноразова грошова винагорода (офіцеру – десять мінімальних зарплат, що становить 13 780 грн., сержанту – дев’ять, або ж 12 402 грн., солдату – вісім мінімальних зарплат, тобто 11 024 грн.) (відповідно до постанови КМУ від 14.05.2015 № 406). При укладанні контракту цивільним громадянам із запасу, така допомога не виплачується.
  2. Після укладання контракту мобілізованими, вони можуть, після відповідного рапорту за рішенням командира відбути у чергову відпустку терміном на 30 діб (якщо вона не була використана раніше), що дозволить відпочити від військової служби.

Таким чином, мобілізований військовослужбовець при укладанні контракту у військовій частині отримує набагато більше користі для себе: він не втрачає жодної пільги та часу на відпочинок, отримує грошову винагороду понад 10 тис. грн., та продовжує накопичувати вислугу років під час повторної військової служби для перерахунку та збільшення пенсії.

 

Ст. 119 Закону України «Кодекс законів про працю України» у 2015 році

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/322-08/paran709#n709

Постанова КМУ від 14.05.2015 № 406

http://www.kmu.gov.ua/control/uk/cardnpd?docid=248264408

За інформацією Міністерства оборони України

 

Автор статті