Для бізнесу, громадськості та влади: Черкаська агенція регіонального розвитку про результати своєї трирічної діяльності

Три роки з дня реєстрації 26 грудня відзначила Черкаська агенція регіонального розвитку. Хоча розпочала активну діяльність за понад пів року до того – ще у квітні 2017. Відтоді тут встигли зробити чимало для громад, бізнесу та розвитку регіону, ще більш ґрунтовні плани – на майбутнє. Про те, як працює Агенція, якими послугами цікава бізнесу, громадськості та владним структурам розповіла її директорка Любов Ропало.

Черкаська АРР– неприбуткова установа державно-приватного сектору. Її створення у вересні 2016 року ініціювали представники регіональної влади, бізнесу, громадськості та науки.. Представники співзасновників – Черкаської облдержадміністрації, обласної ради, Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, ГС «Агенції підтримки підприємництва та інвестицій», ГС «Української Бізнес Асоціації» та ВГО «Український союз промисловців і підприємців» – входять до Наглядової ради, яка контролює діяльність Агенції.

Хоча утримання Агенції фінансується з обласного бюджету, втім з кожної витраченої 1 гривні регіон отримав 3 гривні. За роки роботи в регіон на реалізацію різноманітних проектів АРР залучила понад 10 млн грн. Ще 300 тис. грн Агенція отримала власних доходів від надання послуг.

– Досить часто буває, що Агенцію, як установу, погано розуміють, – ділиться її директорка Любов Ропало. – Нас подекуди сприймають як владний орган. Ми не влада і не належимо до жодного зі структурних підрозділів тієї ж облдержадміністрації, хоча вона і є серед співзасновників. Агенція часто виступає дорадчою інституцією з питань регіонального розвитку Робимо багато того, що в пріоритетах розвитку регіону тому й маємо тісну співпрацю з окремими структурними підрозділами ОДА. І це не тому, що вони зробити цього не спроможні. Просто є речі, які не в межах компетенції держслужбовців. На нашу думку влада має формувати політики, прописувати механізми їх реалізації, запроваджувати стимули, а реагувати на ці стимули мають уже в подібних Агенціях згідно передбаченого механізму шляхом розробки розвиткових проектів.

Нині в АРР працюють троє працівників: директор, бухгалтер, офіс-менеджер. З обласного бюджету вони отримують зарплатню. Ще одного проектного менеджера залучають на власні зароблені кошти. Завдяки цьому Агенція змогла виграти більше проектів. За словами пані Любові, у планах – розширення штату. Це дасть можливість вигравати більшу кількість проектів. Адже чим більше постійних працівників, тим більша потужність організації і є можливість більш потужний проект впровадити.

Проектна діяльність

– Практично у кожній країні Євросоюзу є свої Агенції регіонального розвитку, – пояснює вона. – У когось вони пішли успішніше й уже виконали свою місію, як в Англії. Нині найбільше Агенцій саме в Польщі. Деякі з них налічують більше 150 осіб штату. Ми зараз – це вони у середині 90-х років. Тобто ми лише на початку цього шляху. Приміром, у Португалії Агенції зараз відіграють ту ж роль, що й українські. За три роки роботи наша Агенція постійно напрацьовувала досвід, подаючи грантові заявки. У грантовому світі важливо мати грантову історію. І чим вона послідовніша, тим скоріше можна розраховувати на впровадження дійсно великих довготривалих вартісних проектів. У 2017 році ми взагалі стартонули з грантового проекту в тисячу доларів. За роки роботи ми вийшли у грантовий сегмент майже середніх грантів на рівні 20-30 тисяч доларів.

Один з найбільших проектів – «Розбудова та облаштування туристичного Тясминського каньйону в м. Кам’янка». Працювали над адаптацією до вимог конкурсу та загалом допомагали з розробкою проекту АРР спільно з Департаментом регіонального розвитку та Черкаський Центром розвитку місцевого самоврядування. На його реалізацію, з коштів ЄС Кам’янська міська об’єднана громада отримала протягом 2018 – 2019 рр. понад 7 млн грн.

Цього року спільно з ПРООН та численними партнерами почали реалізовувати проект в понад мільйон гривень у трьох ОТГ. Частина цієї суми, за конкурсом, приходить на рахунок Агенції. Але це цільові кошти і ніяк не власні доходи Агенції. Тобто маємо право використовувати ці кошти виключно за проектом. У деяких проектах Агенція виступає як партнер. Крім того, два роки поспіль АРР є активним учасником польсько-українського проекту «Підвищення конкурентоспроможності регіонів України та розвиток польсько-української економічної співпраці». У його межах у жовтні представники ІТ-кластеру регіону відвідали штаб-квартиру Google Campus та офіс Facebook у Варшаві, мали нагоду налагодити співпрацю з регіональними українськими та зарубіжними партнерами.

За консультаціями до фахівців Агенції щодо тих чи інших грантових програм звертаються як представники органів місцевого самоврядування чи громадських організацій, так і представники малого й середнього бізнесу, ІТ-кластеру.

Розробка Стратегій розвитку

Наразі область у процесі розробки Стратегії регіонального розвитку області на 2021-2027 роки. Активну участь у цьому процесі бере й Агенція.

– Люди зазвичай хочуть аби складні речі мали прості швидкі рішення, – відзначає директорка АРР. – Але так, як правило, не буває. І якщо підійшов час формування Стратегії, то це не про талмуди текстів, а про узгодженні кроки регіональної влади з громадами (а тут міста, селища, ОТГ) в області щодо того куди та в якому напрямку доцільно рухатися регіону. Якщо ми говоримо, що в пріоритеті – розвиток економіки регіону, то аби досягти цього, мають бути розроблені та втілені проекти зі стимулювання економічного зростання регіону. Стратегія не передбачає розподілу ресурсу порівну та в достатній мірі. Усім бюджетам в світі бракує коштів, Україна тут не унікальна. Скоріше тут питання пріоритетів та раціональності витрачання коштів. Тому говорячи про Стратегію, важливо розуміти, що обираючи ті чи інші пріоритети (цілі) регіону, рух необхідно продовжити конкретними проектами, які можна готувати на ДФРР, на конкурс проектів регіонального розвитку секторальної підтримки з коштів ЄС, на діючі в Україні грантові програми.

Окрім роботи над обласною Стратегією, Агенція надає такі послуги й ОТГ. За ці роки допомагали розробляти стратегії розвитку 4 об’єднаним територіальним громадам, три з яких ще у процесі розробки. Одна – уже схвалена й реалізується громадою.

– Наша принципова співпраця з ОТГ розпочинається з того, що ми йдемо до громади не заради стратегії як тексту, а заради того, щоб представники громад від обраних пріоритетів розвитку вийшли на конкретні проекти, – наголосила Любов Ропало. – Іншими словами допомагаємо напрацювати перелік перспективних проектів та розуміння звідки на них можна залучати кошти. Тому це триваліша робота.

Підтримка підприємницьких ініціатив

Черкаська АРР розробила просвітницький модуль для людей, які мають бажання розпочати власну справу. Його можуть замовити ОТГ для активізації бізнес-ініціатив, особливо в сільській місцевості. Крім того, цьогоріч Агенція ініціювала створення грантового фонду в рамках Черкаської школи малого та середнього підприємництва, аби підтримати власним коштом запуск цікавих, перспективних бізнес-ідей.

– Ми завжди готові як ділитися знаннями та досвідом так і включатися в розробку перспективних проектів задля розвитку регіону, – підсумувала пані Любов. – Адже наша місія та девіз – генерація проривних господарських рішень, які створять додану вартість та нову якість життя населення Черкащини.

Автор статті