Департамент ЖКГ про нові договори на комунальні послуги, види та умови їх укладання

З 1 травня цього року набув чинності новий Закон «Про житлово-комунальні послуги». Тепер за комунальні борги будуть нараховувати пеню, а мешканці багатоквартирних будинків повинні визначити, як вони будуть співпрацювати з постачальниками послуг. Тож до 1 травня 2020 року мешканці багатоквартирних будинків мають визначитися на підставі якого саме договору вони буду співпрацювати з надавачами житлово-комунальних послуг.

Як інформують у Департаменті містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства облдержадміністрації, види договорів діляться на дві основні групи: колективні та індивідуальні. Перші укладають співвласники будинку, другі – кожен власник квартири, якщо всі мешканці будинку так і не змогли вибрати модель управління будинком. Важливо враховувати, що у випадку з поставками газу і електроенергії можливе укладання тільки індивідуального договору.

Колективні договори можуть бути двох типів: з ОСББ і з управителем.

Колективний договір з ОСББ. Якщо в будинку така форма управління, інтереси людей представляє голова. Умови визначаються статутом. Важливим є те, що колективний договір з ОСББ не означає, що люди не мають права укладати індивідуальні договори на надання будь-якої послуги. Відносини індивідуального і колективних споживачів регулюються статутом ОСББ та рішеннями органів управління.

Колективний договір з управителем. Управитель – фізична або юридична особа. Він сам або людина в штаті повинна пройти атестацію на відповідність професії „Менеджер (управитель) багатоквартирного будинку (групи будинків)“.

Колективний договір будь-якого з двох видів передбачає, що комунальна послуга надається «до входу в будинок». Розподіл всередині, якість мереж і комунікацій, прориви і т. д. – проблеми співвласників і взаємовідносин всередині ОСББ або з управителем.

Індивідуальний договір передбачає надання послуги «до крана», тобто за якість відповідає комунальник.

З огляду на ці відмінності, під час дії колективного договору не стягується абонплата, а за індивідуальним її передбачають.

В індивідуальних договорах (за винятком договорів на постачання газу і електроенергії) буде вказано розмір абонентської плати. Її будуть стягувати навіть в тому випадку, якщо за час дії договору послугою людина не скористався жодного разу. Наприклад, не включала гарячу воду, тому що користувалась бойлером. Законом передбачено, що Кабмін встановлює граничний розмір абонплати.

 

Автор статті