Чигиринська та Медведівська ОТГ: як розвиваються громади в серці української державності

Будівництво-амбулаторії-Медведівська-ОТГ-1-1000x500Упорядкований збір відходів, благоустроєний центр села замість бур’янів, нова техніка та об’єкти – як розвиваються громади, що об’єдналися  в центрі України – дізнавалися учасники прес-туру, організованого Черкаським Центром розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою». Чигиринська і Медведівська громади працюють менше року, проте уже сьогодні мають значні досягнення.

Як зазначив голова Чигиринської громади Віктор Харченко, “якщо коротко охарактеризувати переваги децентралізації, то до об’єднання бюджет Чигирина та сіл, які увійшли до громади, становив 28 мільйонів гривень, сьогодні бюджет нашої ОТГ складає близько 90 мільйонів гривень. 55 мільйонів із них – власні надходження громади, 33 мільйони з яких – податок на доходи фізичних осіб, земельний та єдиний податки”.

Із державного бюджету громада отримала кошти інфраструктурної субвенції  – майже 4 мільйони грн. Ці кошти спрямували на вісім проектів: ремонт чотирьох доріг в Суботові, Стецівці, Красносіллі та Чернечому, облаштування трьох дитячих спортивних майданчиків та реконструкція зони відпочинку біля Центру розвитку громади у  Тіньках.

Для комунального підприємства «Єдиний розрахунковий центр» за співфінансування з областю (кошти обласного екологічного фонду) придбали трактор Т-150. Наразі комунальне підприємство проводить роботу із жителями сіл, що увійшли до Чигиринської  громади,  щодо централізованого вивозу відходів. А також уже налагоджена співпраця з  сусідньою Медведівською ОТГ щодо вивезення ТПВ. Із Сагунівською громадою щодо вирішення цього питання йдуть перемовини.

Слід зазначити, що комунальне підприємство Чигиринської громади самостійно заробляє на себе кошти – по максимуму працює із людьми, щоб укладали угоди на послуги, і надає їх вчасно та якісно. Зокрема: вивозить ТПВ, ремонтує дахи багатоквартирних будинків, облаштовує місця відпочинку, зупинки, ремонтує вуличне освітлення, тощо. Торік громаду уже почали привчати до сортування ТПВ, встановивши контейнери для збору пластику, паперу та змішаних відходів. На кошти від їх утилізації також розвиватимуть підприємство.

Чигиринська ОТГ, разом з іншими громадами області, підписала Меморандум про співпрацю з Нацполіцією – і незабаром у громаді працюватимуть двоє поліцейських – один для міських жителів, інший – для  сільських мешканців.  Центр безпеки громадян, який тут відкриють, матиме два філіали: у Чигирині і у Тіньках.

У той же час, у  сусідній Медведівській громаді готується до відкриття амбулаторія сімейної медицини, збудована за співфінансування державного бюджету. Як повідомив голова Медведівської ОТГ Олексій Лавріненко, це дозволить надавати медичну допомогу жителям сіл громади на сучасному рівні. Крім сімейних лікарів тут працюватимуть стоматолог та профільні спеціалісти, які приїздитимуть для виїзних прийомів. А також – діятимуть кабінети фізпроцедур.

Незабаром громада укладе угоду із Черкаським державним технологічним університетом та відкриють базу для проходження практики студентів. Це дасть можливість громаді розвиватиу лісове та паркове господарство, створювати ландшафтний дизайн своїх територій силами студентів-практикантів.

Обидві громади мають неабиякий туристичний потенціал – саме тут сконцентровано масив історичних пам’яток та місць, пов’язаних зі становленням державності України: резиденція Богдана Хмельницького, Іллінська церква (відображена на 5-гривневій купюрі), Замкова гора із залишками Чигиринської фортеці, «Три криниці» та 1000-літній дуб Максима Залізняка, лісове урочище Холодний Яр. Саме тут знаходиться Національний історико-культурний заповідник «Чигирин» та його філіали – музей Б. Хмельницького і музей археології у м. Чигирин, історичний – у с. Суботів, національно-визвольної боротьби Холодного Яру – у с. Медведівка, етнографічний – у с. Стецівка. А ще – локальніші, що лише набувають популярності – такі як дуб на честь Тараса Шевченка або з три джерела – Віри, Надії, Любові і купальня матері їх Софії (у Суботові).  Все разом, за розумного стратегування та співпраці ОТГ, може дати потужний поштовх для розвитку і стати успішним майбутнім обох громад.

За інформацією Черкаського центру розвитку місцевого самоврядування

Автор статті