Черкаські фахівці про вірус Зіка

630_360_1453772880-9859-virus-zikaЗа інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я та Європейського центру з контролю і профілактики інфекційних захворювань з квітня 2015 року в Бразилії та інших країнах Південної Америки відзначається епідемічне поширення захворювання, викликаного вірусом Зіка. Про небезпеку захворювання розповіли фахівці обласної Держсанепідслужби.

– Переносниками вірусу є комарі роду Aedes, які не мешкають на теренах України, тому небезпеки поширення вірусу у країні немає, – зазначає начальник управління соціально-гігієнічного моніторингу та аналізу ризиків Держсанепідслужби України Олена Фенюк. – Проте отримати інфекцію можуть туристи, які відпочиватимуть за кордоном у екзотичних країнах.

Захворювання відоме з 1950-х років і назване на честь лісу Зіка біля озера Вікторія в Уганді, де вперше у 1947 році він був помічений у мавп. З того часу вірус розповсюдився по всій екваторіальній Африці і нещодавно дійшов до Азії, Тихоокеанської Полінезії і Південної Америки.

Випадки інфікування вірусом Зіка вже зареєстровані у понад 20-ти країнах світу. Зокрема, у Північноамериканському, Південноамериканському та Азіатсько-тихоокеанському регіоні. Зафіксовані випадки зараженян вірусом Зіка у Барбадосі, Болівії, Бразилії, Колумбії, Еквадорі, Сальвадорі, Французькій Гвіані, Гваделупі, Гватемалі, Гондурасі, Гайані, Сурінамі, Таїланді, Венесуелі, Мексиці, Новій Каледонії, Панамі, Парагваї, Пуерто-Ріко, Самоа, на островах Гаїті та Фіджі, Мальдівах та Мартініці, Сен-Мартені та Соломонових островах.

Як правило, захворювання протікає в легкій і середньо-важкій клінічній формі і закінчується одужанням. Разом з тим, на сьогоднішній день з’являються дані про вплив вірусу на плід людини. Зараження лихоманкою Зіка жінок у перші 3-4 місяці вагітності призводить до аномалій розвитку плоду.

Тому Державна санітарно-епідеміологічна служба України звертає увагу громадян на можливу небезпеку перебування вагітних у  неблагополучних щодо вірусу Зіка регіонах.

За необхідності візиту у перелічені країни доцільно використовувати заходи захисту від комарів (репеленти, одяг з довгими рукавами, штани), намагатися уникати заболочених місць. У готелях не варто відкривати вікна, якщо вони не обладнані протимоскітними сітками. У разі нездужання після повернення негайно звертайтеся до лікаря і повідомте про країну свого перебування. Держсанепідслужба рекомендує обирати для подорожей епідеміологічно благополучні країни і дотримуватися заходів із профілактики інфекційних хвороб. Із переліком країн, де були зареєстровані небезпечні інфекційні захворювання, можна ознайомитися на сайті Держсанепідслужби України.

СИМПТОМИ ЗАХВОРЮВАННЯ НА ВІРУС ЗІКА:  лихоманка, висип, біль у суглобах або кон’юнктивіт. Більшість людей не можуть зрозуміти, що вони заражені, і можуть відновитися після 2-7 днів інфікування.

Автор статті