Агропромисловий комплекс

Стан розвитку агропромислового комплексу Черкаської області

Агропромисловий комплекс є одним з найбільших і важливих секторів економіки області, в якому формується основна частина продовольчих ресурсів, та має значні перспективи розвитку.

Площа сільськогосподарських угідь в області складає майже 1,5 мільйона гектарів (або 3,5% угідь України), з них майже 1,3 мільйона гектарів ріллі.

В області здійснюють виробничу діяльність:

  • 573 сільськогосподарських підприємств;
  • 1401 фермерське господарство;
  • 94 сільськогосподарських кооперативів;
  • 201 тис. особистих селянських господарств.

За попередніми статистичними даними індекс валової продукції сільського господарства у всіх категоріях господарств за 2020 рік склав 75,6 відсотків до 2019 року (21 місце серед областей України), в тому числі у сільгосппідприємств – 71,3% (21 місце), у господарствах населення – 94,3% (15 місце).

Довідково: за січень-листопад 2020 року індекс складав 74,9%, за 2019 рік – 97,7 відсотка. У 2019 році в області вироблено валової сільськогосподарської продукції 5,9 відсотка від загальнодержавного виробництва – 5 місце серед областей України. За показником виробництва на одну особу Черкащина займала 3 місце по Україні.

У товарній структурі зовнішньої торгівлі Черкащини за січень-листопад 2020 року  експорт продукції агропромислового комплексу займав 80,8 відсотка і складав  602,2 млн. дол. США, позитивне сальдо склало 544 млн. дол. США.

 

Рослинництво

У 2020 році посівна площа сільськогосподарських культур в усіх категоріях господарства складала 1206,6 тис. га (99,8% до 2019), в тому числі в сільгосппідприємствах – 930,9 тис. га (98% до 2019).

В структурі посівних площ зернові культури займають 57%  в тому числі кукурудза на зерно 37%; технічні культури – 28,6%, в тому числі соняшник – 18,9%; картопля і овочі -5,7%; кормові культури – 8,1%.

Черкаська область займає 15 місце по урожайності зернових та зернобобових культур в Україні (в 2019 році – 1 місце).

Відповідно до статистичних даних на 1.12.2020 зернових та зернобобових культур намолочено 2,5 млн. тонн (в 2019 – 4,6 млн. тонн) з площі близько  652 тис. га із середньою урожайністю 38,9 ц/га (в 2019 році – 70,6 ц/га) по Україні 40,0 ц/га.

Несприятливі погодні умови у 2020 році для вирощування пізніх зернових та технічних культур спричинили зменшення валового виробництва зернових культур на 2,1 млн. тонн або 45,6% від 2019 року.

Крім того, зібрано:

цукрових буряків – 294,9 тис. тонн, що на 26% менше від валового збору 2019 року, із площі 8,6 тис. га;

соняшнику – 534,2 тис. тонн, що на 21% менше від валового збору  2019 року, із площі 219 тис. га;

соя – 92,4 тис. тонн, що на 58% менше від валового збору  2019 року, із площі 75,4 тис. га.

За наявною в Департаменті інформацією станом на 01.12.2020 під урожай 2021 року засіяно майже  140 тис. га площі озимими культурами (70% від площ 2020 року), зокрема посіяно: пшениці – більше 120 тис. га;ячменю – 7,7 тис. га;жита – 0,5 тис. га,;ріпак – 8,1 тис .га.

Основна причина зменшення площі посівів під озимими культурами -довготривала грунтова засуха та високий температурний режим в оптимальні строки сівби, що не відповідало технологічним нормам.

В області нараховується більше 6,3 тис. га багаторічних плодово-ягідних насаджень, в плодоносному віці 5,1 тис. га. Щороку в середньому збирається від 40 до 62 тис. тонн плодово – ягідної продукції, але 79% врожаю припадає на господарства населення.

В сільгосппідприємствах обліковується 2,4 тис. га в плодоносному віці 1,3 тис. га в середньому збирається 13 тис. тонн плодово-ягідної продукції.

Вирощуванням плодово-ягідної продукції займаються більше 70 великих сільськогосподарських  та фермерських господарств області.

Найбільші площі садів з використанням новітніх технологій розміщені зокрема у ТОВ АПК «Маїс», ТОВ «Золотоніські сади», ТОВ «Голден», ТОВ  «Жашківський  кінний завод». ТОВ «Софт Торг», ТОВ ім. Шевченка, ТОВ ВКВ «Октан».

Останні п’ять років в області інтенсивно розвивається горіхівництво. На даний час нараховується більше 15 підприємств, якими закладено більше  1,5 тис. га.

Площа посіву під овочевими культурами відкритого ґрунту складає 21,3 тис. га. з яких зібрано 355,4 тис. тонн з середньою урожайністю 167,7 ц/га.

Кількість підприємств, які займаються вирощуванням овочів складає біля 20. Площа на яких господарюють сільгосппідприємства складає 6,2 тис. га, зібрано продукції 85,8 тис. тонн з середньою урожайністю 139,9 ц/га.

В області працює один тепличний комбінат – ПОСП «Уманський тепличний комбінат» вирощує томати та огірки.

З метою забезпечення картоплею та плодоовочевою продукцією у міжсезонний період в агроформуваннях різної форми власності діють 5 об’єктів для зберігання картоплі, загальною місткістю 7,6 тис. тонн, 10 об’єктів для зберігання овочів, загальною місткістю 24,2 тис. тонн, 3 об’єкти комбіновані, загальною місткістю 5,5 тис. тонн та 10 об’єктів для зберігання фруктів, загальною місткістю 14,5 тис. тонн.

Для приймання урожаю зернових культур в області налічується 44 хлібоприймальні підприємства загальною місткістю близько 2,7 млн. тонн.

 

Розвиток органічного сільського господарства в області

В агропромисловому комплексі області склалася стабільна тенденція до зростання обсягів валової продукції сільського господарства, забезпечення населення якісними продовольчими товарами.

За обсягом виробництва продукції сільського господарства в середньому на одну особу та за урожайністю зернових і зернобобових культур Черкащина займає лідируючі місця серед областей України.

Позитивним впливом на стан сільськогосподарських ґрунтів характеризується екологізація землеробства при запровадженні органічного аграрного виробництва.

Водночас, незважаючи на перспективність такого напрямку, частка сільськогосподарських земель Черкаської області, на яких застосовуються органічні технології, залишається ще незначною і становить лише 1,6 тис. га (близько 0,2 % від загальної площі сільськогосподарських угідь; площа ріллі в обробітку по сільськогосподарських підприємствах області становить 960 тис. га).

Згідно з даними ТОВ „Органік Стандарт“ (єдиний український орган із сертифікації органічного виробництва), на території Черкаської області (станом на листопад 2020 року) свою діяльність здійснюють 17 виробників органічної продукції (у т.ч. бджільництва), органічних добрив та засобів захисту рослин (із них 10 виробників органічної продукції рослинництва, ягідництва та садівництва). Водночас в інших суміжних регіонах їх кількість значно більша: у Полтавській області їх 27, Вінницькій – 64, Київській – 83.

За умов збільшення виробництва активно розвивається експортний потенціал галузі в Європейський Союз. Проте в товарній структурі цього експорту переважають насіння і плоди олійних рослин – (в основному, насіння соняшнику і рапсу), жири та олії тваринного або рослинного походження (олія тих же самих культур), зернові культури, що забезпечено відповідним зростанням виробництва.

 

Агрохімічна паспортизація земель

Відповідно до розпорядження голови Черкаської обласної державної адміністрації від 14 жовтня 2014 року № 398 «Про здійснення контролю  у сфері охорони, відтворення та збереження земель при здійсненні господарської діяльності агроформуваннями області» спеціалістами Департаменту було проведено роз’яснювальну роботу та  проінформовано райдержадміністрації та сільгосппідприємства (Драбівського, Черкаського, Кам’янського та Шполянського районів), щодо проведення робіт у 2020 році по суцільній агрохімічній паспортизації земель сільськогосподарського призначення в господарствах всіх форм власності.

За 2020 рік в області всього проведено обстеження сільськогосподарських угідь щодо стану родючості ґрунтів на площі 65,5 тис. га. (Черкаська філія ДУ «Держгрунтохорона»).

Згідно плану робіт, було проведено агрохімічну паспортизації земель сільськогосподарського призначення в агроформуваннях: Драбівського, Черкаського, Кам’янського, Шполянського  районів.

Агропідприємства упродовж року додатково звернулися для обстеження стану родючості ґрунтів в Уманському, Чигиринському, Шполянському, Городищенському, Христинівському та Чорнобаївському районах.

В 26 агроформуваннях Кам’янського, Шполянського, Уманського,  Чигиринського, Христинівського, Драбівського, Черкаського, Корсунь-Шевченківського, Городищенського, Чорнобаївського та Шполянського районів на площі 16,8 тис. га., було проведено агрохімічну паспортизацію земель сільськогосподарського призначення.

Агрохімічні паспорти вручені 7 підприємствам Кам’янського, Шполянського, Уманського, Чигиринського та Христинівського на загальну площу 5,7 тис. га.

Агрохімічні паспорти не вручено 19 сільгосппідприємствам (Драбівського, Черкаського, Кам’янського, Шполянського, Корсунь-Шевченківського, Городищенського та Чорнобаївського районах) у зв’язку з тим, що  у відібраних ґрунтових зразках проводяться агрохімічні аналізи та виготовляються агрохімічні паспорти полів.

У 17 господарств Драбівського, Черкаського, Кам’янського та Шполянського районах було проведено моніторинг стану родючості сільськогосподарських угідь на площі 48,7 тис. га.

При плануванні виконання робіт по агрохімічній паспортизації земель сільськогосподарського призначення враховуються господарства з площею  більше 100 га.

Відповідно до Плану робіт на 2021 рік (розпорядження обласної державної адміністрації від 14.10.2014 № 398) Черкаською філією державної установи «Держгрунтохороною» заплановано обстеження сільськогосподарських угідь щодо стану родючості ґрунтів в агроформуваннях: Жашківського, Маньківського, Смілянського та Чигиринського районів (за старим територіальним поділом).

 

Тваринництво

За 2020 рік всіма категоріями господарств реалізовано на забій худоби та птиці в живій вазі 466,8 тис. тонн, що менше минулорічного на 2 відсотки, молока вироблено 461,2 тис. тонн (на 1,3 відсотка менше до попереднього року) та 798,5 млн. штук яєць (приріст виробництва склав 5,5 млн. шт).

У сільськогосподарських підприємствах області досягнуто приросту виробництва молока на 10,5 тисячі тонн або на 3,6 відсотка. Збільшення виробництва молока відбулося за рахунок підвищення продуктивності корів яка досягла 7006 кг молока від корови, що більше минулого року на 279 кг. В господарствах утримується 102,9 голів великої рогатої худоби (-10,5 тис. голів до відповідного періоду минулого року), в тому числі, свиней 221,9 тис. голів (що більше на 17,9 тисячі голів) та 19,7 млн. голів птиці.

Відповідно до Порядку використання коштів для державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 395 суб᾽єктам господарювання Черкаської області нараховано 55,8 млн. грн. в тому числі  на підтримку розвитку молочного та м᾽ясного скотарства спрямовано 14,5 млн. грн.

За побудовані та введені в дію тваринницькі ферми і комплекси, частково відшкодовано з державного бюджету кошти  в сумі 29,2 млн. гривень.

У 2020 році вперше суттєву підтримку отримала галузь бджільництва.

Власникам бджолосімей за наявні бджолосім’ї нараховано та перераховано в повному обсязі 12,1 млн. гривень.

Документи прийнято від 245 сільських, селищних рад та об’єднаних територіальних громад.

За отриманням дотації звернулися 1220 власників пасік у яких утримується 58,5 тисячі бджолосімей з яких 97 відсотків утримується у особистих селянських господарствах.

Фінансова підтримка бджільництва дасть поштовх до розвитку галузі та позитивно вплине на нарощування виробництва продукції бджільництва.

 

Харчова промисловість

Галузь традиційно займає провідну роль в економіці області. Обсяг реалізованої продукції в харчовій та переробній промисловості та її питома вага складає майже 60 % у структурі промислового виробництва області та 4% від загального обсягу реалізації харчових продуктів та напоїв по Україні.

У харчовій промисловості області функціонують понад 90 суб’єктів господарювання усіх форм власності, у яких працює 14,8 тис. штатних працівників (29,2 % від загальної кількості працівників у промисловості).
За січень-листопад 2020 року вироблено майже 60% від загальнодержавних обсягів лікеро – горілчаних виробів, третина (35,2 %) горілки з вмістом спирту менше 46,4%, м’яса птиці –23 %.

Підприємства харчової промисловості Черкащини повністю задовольняють потреби населення високоякісними продуктами, які відповідають міжнародним стандартам, здійснюють поставки продукції як до інших областей України, так і за межі держави. У харчовій промисловості за січень-листопад 2020 року відбувся спад виробництва продукції на 3 % порівняно з відповідним періодом 2019 року.

 

Оренда земельних ділянок та водних обʼєктів

З метою наповнення місцевих бюджетів коштами від сплати за оренду земельних ділянок та водного простору протягом 2020 року проведено наступні заходи:

Протягом року  проведено 4 засідання обласної комісії з питань погодження надання в оренду водних об’єктів, розташованих   у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також тих, які не входять до складу певного району, на яких розглянуто 84 звернення щодо оренди водних об’єктів. Підготовлено та прийнято 63 розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації з питань оренди водних об’єктів.

За рішеннями Комісії  укладено 17 додаткових угоди до договорів оренди земельних ділянок та укладено 48   договорів  оренди водних об’єктів.  За результатами роботи Комісії протягом 2020 року додатково спрямовано кошти до місцевих бюджетів області у сумі 547 тисяч гривень у рік,  та додатково наповнено обласний бюджет на 227,2 тисяч гривень у рік.

За період дії розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 24.07.2015 №359 укладено 229 договорів оренди водних об’єктів.

Проведено земельні торги з продажу права оренди 24 земельних ділянок водного фонду загальною площею 110,9 га, додатково щорічні надходження до міських, селищних, сільських бюджетів складуть 150,3 тисячі гривень, крім того, до обласного бюджету – 44,2 тисячі гривень.

За 2020 рік Департаментом забезпечено надходження до обласного бюджету у сумі 888,1 тисяч гривень.

 

Земельні питання

Проведення інвентаризації земель державної власності в межах повноважень обласної державної адміністрації.

Мета: Встановлення місця розташування об’єктів землеустрою, їх меж, розмірів, правового статусу, встановлення кількісних та якісних характеристик земель для ведення Державного земельного кадастру. Встановлення обтяжень та обмежень, сервітутів на землі несільськогосподарського призначення. Здійснення контролю за використанням та охороною земель.

Результат.Станом на 31.12.2020 року підготовлено 1036 проектів розпоряджень з питань земельних відносин, з яких прийнято – 948.

З них 262 розпорядження про надання земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам. На їх виконання укладено 214 договорів оренди землі. Крім того Департаментом підготовлено 48 договорів щодо поновлення, внесення змін до договорів оренди землі.

Проінвентаризовано та надано в постійне користування Державним лісогосподарським підприємствам області земельних ділянок лісогосподарського призначення загальною площею 214150,3608 га, що складає 77,41 % від загальної кількості земель лісового фонду державних лісогосподарських підприємств.

На виконання доручення Прем’єр-міністра України від 24.03.2017 № 9676/1/1-17 стосовно внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, що належать до земель оброни, їхні кількісні, якісні характеристики та грошову оцінку станом на 2020 рік у Черкаській області всього обліковувалось земель оброни 6293,2879 га. до Державного земельного кадастру внесено відомості про земельні ділянки земель оборони загальною площею 5727,0637 га.

Підготовлено земельний аукціон з продажу права оренди на земельну ділянку площею 0,5500 га земель промисловості, розташованої в адмінмежах Тернівської ОТГ Смілянського району. Аукціон відбувся 11 серпня.

Спільно з управлінням культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації напрацьовано порядок дій щодо розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж територій історико-культурного призначення в масиві земель сільськогосподарського призначення для забезпечення можливості використання останніх для сільгоспвиробництва.

Департаментом проведено інвентаризацію земельних ділянок загальною площею 5,8450 га, які віднесені до земель енергетики та укладено договори сервітутів з ПАТ «Черкасиобленерго» на право прокладення та експлуатації ліній електропередачі, зв’язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій.

В ході інвентаризації сформовано земельну ділянку площею 3,0037 га земель водного фонду, яку включено в перелік на земельні торги.

Також шляхом інвентаризації сформовано земельні ділянки загальною площею 1,4433 га під об’єктами ПАТ «Черкасиобленерго» на території Черкаського району. На даний час проводиться робота для підготовки проектів розпоряджень з надання цих ділянок в оренду товариству.

У 2020 році створено реєстр розпоряджень Черкаської обласної державної адміністрації з питань земельних відносин за період з вересня 2015 року по теперішній час (період, коли Департамент виступав суб’єктом правової ініціативи), який надає можливість оперативно отримати інформацію про земельні ділянки, розпорядження якими здійснила облдержадміністрація, а також  дозволяє здійснювати контроль за виконанням розпоряджень з метою недопущення використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів та несплати орендної плати за землю до місцевих бюджетів.

Кооперативний рух

Станом на 01.01.2021 в області зареєстровано 118 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, з них 94 – діючих. За видами діяльності діючі кооперативи поділяються на багатофункціональні – 69, заготівельно-збутові – 8, переробні – 7 та інші – 10.

В області діє Програма підтримки розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та сімейних фермерських господарств у Черкаській області на період до 2020 року. Наразі розроблено проект програми підтримки сільськогосподарських кооперативів та сімейних фермерських господарств Черкаської області на період до 2025 року.

У 2020 році створено 2 сільськогосподарських кооператива, 1 сімейне фермерське господарство.

 

Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО)

Анонси