Аграрний симпозіум в ЧНУ зібрав істориків-аграрників та представників аграрного сектору

961-5f3b980f0213c331c10559468a556d31У Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького відбувся 11-й Всеукраїнський симпозіум із проблем аграрної історії. Організатори форуму — Інститут історії України Національної академії наук України, Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького та Наукове товариство істориків-аграрників.

У роботі симпозіуму взяли участь понад 80 науковців із Черкас, Умані, Києва, Полтави, Дніпра, Харкова, Кременчука, Ізмаїлу, Чигирина, Мелітополя. Представлені також польські науковці, професори історії Опольської політехніки та Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні. Особливістю цьогорічного симпозіуму було поєднання творчих зусиль науковців-теоретиків і практиків. Активну участь у роботі заходу взяв господарський актив агропромислового комплексу Черкащини.926-7b6fbd4c592d356e087a0f1053751007

Варто зазначити, що симпозіум відбувся на виконання Указу Президента про відзначення 100-річчя Української національної революції 1917-1921 років. Зважаючи на це, обговорили актуальні питання революційних трансформацій, які пережило селянство на початку ХХ століття.

Вітаючи учасників зібрання перший проректор ЧНУ Василь Мойсієнко зазначив: – Започатковані в 1996 вченими-істориками Черкас та Умані симпозіуми з проблем аграрної історії набули популярності в наукових колах нашої держави, а згодом зарубіжжя. На них розглядаються питання історії селянства з найдавніших часів до сучасності. Учасники симпозіумів відкривають нові, уточнюють і доповнюють вже відомі сторінки вітчизняної та світової аграрної історії, дають оцінки подіям і явищам минулого з точки зору сучасних підходів, вносять рекомендації щодо використання історичного досвіду у розв’язанні сучасних проблем сільської місцевості та її господарського розвитку.961-55327a5c3d04ac221633675e27c099f8

Те, що симпозіуми проводяться в Черкаському національному, ми розцінюємо як високу оцінку напрацювань наукової школи з аграрної історії професора Анатолія Морозова, що сформувалася і успішно діє в нашому університеті, — переконаний Василь Миколайович.

«Сьогодні існує очевидна потреба ґрунтовно переосмислити багато подій вітчизняної історії ХХ-го століття, щоб зрозуміти роль селянства в революційних подіях 1902-1922-х років», — зазначив Анатолій Морозов, фундатор Науково-дослідного інституту історії селянства, Наукового товариства істориків-аграрників. Саме Анатолій Георгійович був одним із тих, хто стояв біля витоків аграрного симпозіуму.

У доповідях науковців йшлося про теоретичні аспекти аграрної історії.

Професор ЧНУ Сергій Корновенко розповів про селянські республіки початку ХХ століття як вияв селянської революційності. Про сільське господарство України на європейському і світовому продовольчому ринках ішлося у виступі професора, провідного наукового співробітника Інституту історії України НАНУ Сергія Падалки. А Василь Горьовий, професор Національного університету біоресурсів і природокористування України поінформував про розвиток ідей кооперативного руху в Україні. Змістовними були виступи й інших гостей-учасників симпозіуму.

Обговорили й проблеми сучасних аграріїв. Найбільше їх нині турбує питання продажу землі. Воно викликало гарячі дискусії серед науковців та  представників агропромислового комплексу.

— Непрості процеси відбуваються в земельному законодавстві, багато політичних сил обговорюють питання продажу землі. Однак, механізми не відпрацьовані. Тому влада спільно з науковцями повинні зробити все можливе щоб українець ніколи не залишився без землі, — висловив свою думку начальник управління агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації Ігор Колодка. Він також переконаний, що Україна не потребує іноземних інвестицій в аграрний сектор. Внутрішній інвестор готовий будувати, розвивати, створювати нові робочі місця та нарощувати виробництво продукції. У нас є перспективи!999-12b9cf7e9366f0cdb434c397e816c819

Чимало уваги було приділено нинішнім проблемам сільського господарства та соціальному розвитку  села:

— Найбільшою проблемою українського села є відсутність робочих місць. Я бачив села, які розвиваються, але я бачив і села, в яких проведений газ, відбудовані дороги, а людей немає. Якщо в селі немає роботи — ніхто там залишатися не буде! Тому наразі це найболючіша проблема, — зазначив Петро Душейко, почесний голова асоціації «Незалежне об´єднання сільськогосподарських виробників Чорнобаївського району»один із співзасновників журналу «Український селянин», що видається в ННІ історії і філософії.

Теми економіки та економічної політики, реальні умови ведення економічної діяльності, соціокультурний контекст господарювання також стали предметом обговорення насимпозіумі.

Родзинкою симпозіуму стала презентація нової книги професора Анатолія Чабана «Щедрий стіл», в якій ідеться про історію української кухні.

Робота симпозіуму продовжилася у форматі секційних засідань. Матеріали його будуть опубліковані в збірнику. 415-d9b6f4554ead74cebd62effb6a671a52

За інформацією Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького

Автор статті