Аграрні розписки – реальний інструмент для покращення фінансування сільського господарства

OLYMPUS DIGITAL CAMERAЯк аграріям Черкащини швидко залучити кошти на весняно-польові роботи? Про це говорили в управлінні агропромислового розвитку ОДА, де обговорювали питання актуальності та ефективності використання аграрних розписок.

Начальник управління Ігор Колодка звернув увагу на гостроту проблеми браку обігових коштів в сільському господарстві. Малий та середній агробізнес, який залишається надто вразливим до економічних негараздів, все частіше змушений шукати шляхи залучення коштів. За підрахунками спеціалістів, на комплекс весняно-польових робіт необхідно більше 4,5 млрд грн. З цих коштів 4,1 млрд грн – власні кошти сільгосптоваровиробників та 400 млн грн запозичені. Із запозичених коштів комерційні кредити становлять 131 млн грн., банківські – 269 млн грн. Нині банківське кредитування не може задовольнити потреби аграріїв, а тому сільськогосподарські виробники вимушені шукати альтернативні шляхи залучення обігових коштів.

– Аграрні розписки – це діюча альтернатива банківському кредитуванню. Вони оминають зайві ланки, які існують між кредитором та виробником. Впровадження таких аграрних розписок може суттєво збільшити обсяг інвестицій в агросектор, а середні і малі виробники отримають доступ до фінансів, – зазначив Ігор Колодка.

Один із найдосвідченіших аграріїв області Павло Почапський також акцентував увагу на постійній проблемі дефіциту коштів в аграрному секторі.

– Сільгоспвиробники завжди страждають від недофінансування, а тому не мають можливості своєчасно оновити матеріально-технічну базу, вчасно провести польові роботи або навіть зібрати з полів вирощений урожай. В Україні аграрії вже мають гіркий досвід роботи з кредитними ресурсами і на даний момент дуже обережно відносяться до нових механізмів залучення грошових ресурсів, – зауважив Павло Почапський.

Координатор проекту «Аграрні розписки в Україні» Ігор Дудка ознайомив з принципом діяльності аграрної розписки та процедурою її обігу, зазначивши, що аграрні розписки це реальний інструмент, який дозволяє суттєво збільшити фінансування сільського господарства.

Представник «Агропросперіс» Олександр Значенко проінформував, що компанія має багаторічний досвід співпраці з аграріями як в європейських країнах так і в Україні та має всі можливості та ресурси для допомоги місцевим сільськогосподарським товаровиробникам. Умови оформлення та обігу аграрних розписок цілком влаштовують компанію, яка під час діалогу, учасники зустрічі дійшли до висновку, що аграрна розписка є дієвим інструментом, що відкриває вільний доступ до залучення обігового капіталу.

 

Довідково:

Пілотний проект з впровадження аграрних розписок стартував на Полтавщині у 2014 році за підтримки Світового банку та SECO. У вересні 2015 року проект з аграрних розписок стартував ще в трьох областях України: Вінницькій, Харківській та Черкаській. Першу аграрну розписку на Черкащині оформили в жовтні 2015 року ТОВ «Сінгента» та СТОВ «АгроКо». «АгроКо» об’єднує в собі 4 господарства в Чорнобаївському районі. На 11 тис. га обробляють пшеницю, кукурудзу, сою, соняшник, рапс. Розпискою було законтрактовано п’ять тисяч тонн кукурудзи врожаю 2016 року. Нагадуємо, що при підтримці управління агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації 3 лютого пройшов черговий семінар щодо презентації пілотного проекту по запровадженню аграрних розписок в області.

 

За інформацією управління агропромислового розвитку облдержадміністрації

 

Автор статті