72-га річниця депортації кримських татар

deportaciya_0_0Минає 72-га річниця з дня введення в дію злочинного наказу про депортацію кримських татар.

Операція з депортації почалася рано вранці 18 травня 1944 року і закінчилася о 16:00 20 травня. Для її проведення було задіяно війська НКВС – понад 32 тисячі осіб. Депортованим відводили від декількох хвилин до півгодини на збори, після чого їх на вантажівках транспортували до залізничних станцій. Звідти ешелони відправляли до місць заслання. За спогадами очевидців, тих, хто чинив опір або не міг іти, розстрілювали на місці. У дорозі засланців годували рідко і часто солоною їжею, після якої хотілося пити. У деяких ешелонах засланці отримали їжу вперше і востаннє на другому тижні шляху. Померлих ховали нашвидкуруч поруч із залізничним полотном або не ховали взагалі.

У телеграмі НКВС на ім’я Сталіна йшлося про те, що було виселено 183 155 осіб (не враховуючи солдатів армії, яких було відправлено на спецпоселення після демобілізації 1945 року). За офіційними даними, в дорозі загинула 191 людина.

Більшу частину кримських татар було виселено до Узбекистану та прилеглі райони Казахстану і Таджикистану. Невеликі групи було відправлено в Марійську АРСР, на Урал і в Костромську область.

Протягом року від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис кримських татар.

Післярадянський режим вдався до нівелювання історичної пам’яті про кримську державність та кримських татар.

 

Автор статті