17 червня – Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухою

1_20160617_110214Щороку 17 червня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з опустеленням і посухою. Він покликаний звернути увагу людей на необхідність міжнародного співробітництва для ефективної боротьби з опустеленням і засухою в природному середовищі.

Цей день був проголошений 1995 року Генеральною Асамблеєю ООН у зв’язку з річницею від дня прийняття 1994 року Конвенції ООН по боротьбі з опустеленням. Державам пропонувалося присвячувати цей день підвищенню інформованості про необхідність міжнародного співробітництва в боротьбі з опустеленням і наслідками посухи й про хід здійснення Конвенції ООН по боротьбі з опустеленням.

У рамках Конвенції ООН про боротьбу з опустелюванням, стороною якої є Україна, опустелювання розглядається як деградація земель під впливом будь-яких природних та антропогенних чинників. На сьогодні, сторонами Конвенції є 193 країни світу.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.10.2014 № 1024-р схвалено Концепцію боротьби з деградацією земель та опустелюванням. Метою Концепції є підвищення ефективності реалізації державної політики щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням, визначення пріоритетних завдань, зміцнення інституціональної спроможності та покращення координації діяльності уповноважених органів у відповідній сфері, а також забезпечення виконання Україною міжнародних зобов’язань.

Реалізація Концепції передбачена до 2020 року. Тож розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 березня 2016р. № 271-рбуло Затверджено Національний план дій щодо боротьби з деградацією земель таопустелюванням.

У результаті реалізації Концепції та виконання Національного плану дій планується досягти таких стратегічних цілей: покращення стану уражених екосистем, запобігання поширенню деградації земель та опустелювання; покращення умов життя населення уражених територій, у тому числі шляхом створення нових робочих місць; збереження і відновлення біорізноманіття, зменшення обсягу викидів парникових газів, адаптація до змін клімату завдяки здійсненню заходів з охорони і невиснажливого використання земельних та інших природних ресурсів, збереження ґрунтів та відтворення їх родючості; мобілізація додаткових ресурсів для боротьби з деградацією земель та опустелюванням, у тому числі шляхом налагодження ефективного партнерства між національними і міжнародними суб’єктами.

Реалізація Концепції здійснюється за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів та інших джерел фінансування, передбачених законодавством.

Щороку цей день має певну основну тематику. Цього року Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами проходитить під гаслом «Збережемо Землю! Відновимо землі! Разом!».

Довідково:

Опустелювання – це один з найбільш тривожних світових процесів деградації навколишнього середовища. Воно загрожує здоров’ю та джерелам засобів до існування більше 1 млрд. людей.

За даними Генасамблеї ООН, в даний час майже третина планети – під загрозою висихання, понад мільярд людей може опинитися в  пустелі.

Україна зустріла загрозу опустелювання років 40 тому, коли в південних областях подекуди зафіксували піщані бурі, почала зникати флора і фауна, а, отже – виїхали люди. На даний момент там – пісок.

Олешківські піски – понад 150 тисяч гектарів: 30 км із заходу на схід і 150 км з півночі на південь. Розташовані на Лівобережжі р. Херсонця, визнані однією з найбільших пустель в Європі. Хоча пустелею їх назвати важко, скоріше, це напівпустеля. Українські бархани (так ще називають напівпустелю) поки не розростаються в розмірі. Навколо території посадили ліс (до речі, найбільший штучний лісовий масив у Європі)

Загроза опустелювання в Україні існує не тільки в Херсонській області. Тенденцію до засушування зафіксували також в Одеській, Миколаївській, Запорізькій і на півдні Донецької області.

За інформацією управління агропромислового розвитку облдержадміністрації

Автор статті